BRATISLAVA 21. marca (SITA) - V oficiálnych informáciách slovenskej polície o trestnej činnosti, ako sú lúpeže, krádeže či podvody, ale aj úžerníctvo a ďalšie sa často uvádza, že páchateľom skutku bol Róm. Polícia pritom u iných páchateľov neuvádza ich etnickú skupinu, resp. národnosť.
Bývalý minister vnútra Ladislav Pittner ešte v roku 1998 uviedol, že rezort vnútra pri informovaní o trestnej činnosti nebude zverejňovať etnickú príslušnosť páchateľa trestného činu. "Žiadne nariadenie ani iný interný predpis pre Policajný zbor však o tom vydaný nebol," povedal pre agentúru SITA hovorca ministra vnútra Boris Ažaltovič. Dodal však, že služobnú činnosť by mali štátni zamestnanci a policajti vykonávať bez ohľadu na náboženské, rasové, národnostné, sociálne, politické a iné vonkajšie faktory. Podľa neho zverejňovaniu etnickej príslušnosti páchateľa sa nemožno úplne vyhnúť pri informovaní o prípadoch, ako sú nepokoje obyvateľov rómskych osád v súvislosti s krátením sociálnych dávok, či pri úžerníctve. Policajný zbor však nevedie štatistiku páchateľov trestných činov podľa etnickej príslušnosti. "Štatistiku páchateľov trestných činov podľa etnickej príslušnosti vedieme len v prípade týchto rómskych nepokojov," dodal.
Trestnú činnosť treba vždy odsúdiť, no nemožno ju spájať s etnickou, národnostnou, či rasovou príslušnosťou páchateľa, uviedla pre agentúru SITA výkonná riaditeľka Slovenského helsinského výboru (SHV) Ingrid Baumannová. Uvádzanie tohto údaja v oficiálnych informáciách slovenskej polície o trestnej činnosti je porušením zákazu diskriminácie na základe etnickej, národnostnej, či rasovej príslušnosti. Už krátko po tom, čo bývalý minister vnútra L. Pittner v roku 1998 vyhlásil, že rezort vnútra prestane uvádzať etnickú príslušnosť páchateľov sa toto pravidlo začalo porušovať, tvrdí Baumannová. "Nepriama diskriminácia sa opäť dostala do médií," konštatovala a zároveň upozornila, že táto prax sa netýka len rezortu vnútra ale aj ministerstiev školstva, zdravotníctva a sociálnych vecí. Pritom takéto spôsoby neodsudzujú len slovenské mimovládne organizácie ale aj Európska únia. V krajinách únie, ktorej členom sa čoskoro staneme, platí podľa Baumannovej, že etnický pôvod páchateľov sa neuvádza, lebo to vedie k diskriminácií celého etnika. Výnimkou sú len rasovo motivované útoky. Inak sa tieto údaje vôbec neuvádzajú.