BRATISLAVA 21. marca (SITA) - Iniciatíva za odvolanie ministra financií a podpredsedu vlády Ivana Mikloša nesúvisela podľa poslanca za ĽS-HZDS Sergeja Kozlíka iba s predreferendovou kampaňou. "Išlo aj o oslovenie našich voličov, sme opozícia a musíme túto líniu držať," uviedol v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza. Nevylúčil, že ĽS-HZDS prípadne predloží takýto návrh aj po prezidentských voľbách alebo podporí politický subjekt, ktorý tak urobí. Kozlík osobne považuje za vážnu chybu, že poslanci hnutia nehlasovali vlani za odvolanie podpredsedu vlády Pála Csákyho. "My máme povinnosť reagovať na spoločenskú objednávku," podotkol. Zároveň však dodal, že vtedy považovali takúto agendu za predčasnú a tiež mali negatívnu skúsenosť s permanentným odvolávaním členov vlády v predchádzajúcom volebnom období. "Dnes je to silná téma, občania sú nespokojní, je rozbehnuté referendum a opozícia nemôže byť pasívna," skonštatoval.
Kozlík nesúhlasí s názorom, že opozícia je v súčasnosti rozbitá pre neschopnosť lídrov ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara a Smeru Roberta Fica, ktorý z nich by sa po prípadných predčasných voľbách stal premiérom. "Sme v stave akceptovať, že najsilnejšia politická strana, ktorá vzíde z volieb, má právo postaviť premiéra," poznamenal. V prípade úspešného referenda a predčasných parlamentných volieb očakáva Kozlík vznik ľavicovejšie orientovanej vlády vytvorenej z troch politických subjektov. Napriek tomu, že predstavitelia ĽS-HZDS a Smeru vystupujú voči sebe pri niektorých otázkach kriticky, dokázali by podľa neho vo vláde spoločne postupovať.
V súčasnosti je podľa Kozlíka predčasné hovoriť o dohodách medzi ĽS-HZDS a časťou koalície, o ktorých sa dlhší čas hovorí. Tvrdí, že ide o fikciu. "Pokiaľ je predstava, že by mohla byť platná dohoda medzi ĽS-HZDS a SDKÚ, úplne podobne môže byť predpoklad, že je platná dohoda napríklad medzi KDH a Smerom," poznamenal. Ako dodal, podľa neho nie je problém vyrobiť desiatky podobných dohôd a predkladať ich.