Bratislava 21 . marca (TASR) Slovenská republika je podľa ministra vnútra Vladimíra Palka pripravená realizovať opatrenia, ktoré majú prispieť k účinnejšiemu boju zjednotenej Európy proti terorizmu. Nemyslí si však, že je potrebné prijímať na Slovensku v tejto súvislosti konkrétne legislatívne zmeny.
"Či už sa prijme jeden zákon alebo zmeníme 50 iných zákonov, nie je to jedno? Takéto úvahy ma prekvapujú," povedal dnes Palko pred médiami.
Špeciálny zákon je naopak potrebný podľa poslanca Smeru Borisa Zalu. "Hrozba v Európe je vážna. Ak by sa mali prijať špeciálne opatrenia, je vždy lepšie, keď sú upravené zákonom. Pretože ak to zákon neupravuje, tak si jednotlivé inštitúcie, či už vojenské alebo spravodajské, robia svojvoľne, čo chcú," povedal novinárom. Zdôraznil, že keď inštitúcie výkonnej moci, spravodajské služby, vojenské spravodajstvo alebo policajný zbor nadobudnú v súvislosti s protiteroristickými aktivitami špeciálne práva, automaticky to znamená obmedzenie slobody občanov. Preto je podľa neho vhodné upraviť ich legislatívne. "Pán minister je predstaviteľ výkonnej moci, preto je nerád obmedzený zákonom. Ale zákon chráni občanov," komentoval Zala Palkov negatívny postoj.
Slovenské úrady budú podľa ministra Palka v rámci preventívnych opatrení schopné už do konca roku 2005 začať vydávať cestovné doklady a víza s biometrickými údajmi, čo presadzuje najmä Nemecko a Francúzsko. Vysvetlil, že povinným biometrickým údajom má byť digitálny obraz tváre držiteľa dokladu, ďalším voliteľným údajom by mohol byť napríklad odtlačok prstu alebo fotografia očnej rohovky. Diskutuje sa tiež o výmene informácií z policajných databáz, napríklad odtlačkov prstov či DNA. "Sú to úlohy, ktoré sú splniteľné," konštatoval.
Palko zopakoval, že na návrh Írska by mal byť na základe piatkovej dohody Rady ministrov vnútra a spravodlivosti EÚ vytvorený post európskeho koordinátora proti terorizmu, ktorý bude mať na starosti najmä kontakty európskych inštitúcií s tretími krajinami, odkiaľ teroristi najčastejšie pochádzajú. "Pretože my musíme tým tretím krajinám pomáhať potierať terorizmus priamo na ich území," spresnil minister. SR je podľa neho pripravená prispieť aj k zlepšeniu spolupráce a výmeny informácií medzi národnými spravodajskými službami o chystaných teroristických útokoch.
Palko sa domnieva, že EÚ by mala lepšie spolupracovať pri zmrazovaní finančných zdrojov organizácií alebo jednotlivcov podozrivých z terorizmu. Okrem toho Írsko ako predsednícka krajina EÚ navrhla vybudovanie agentúry pre ochranu vonkajšej hranice EÚ.
Krajiny EÚ by mali tiež prijať klauzulu solidarity, teda politické vyhlásenie o tom, že každá krajina, ktorá sa stane terčom útokov, má nárok na adekvátnu pomoc zo strany ostatných.
Všetky opatrenia by oficiálne mali schváliť na budúci týždeň na summite EÚ lídri 25 krajín rozšírenej únie.