Bratislava 21. marca (TASR) - Úloha budúceho slovenského prezidenta bude podľa kandidáta na tento post Ivana Gašparoviča diametrálne odlišná od úlohy, ktorú mali jeho dvaja predchodcovia. Myslí si, že význam funkcie hlavy štátu sa posilní.
"Slovensko po vstupe do Európskej únie stratí určité kompetencie, určitú zvrchovanosť, najmä vo vzťahu k orgánom Národnej rady a vlády. Kompetencie sa nebudú ale meniť u prezidenta republiky," povedal Gašparovič v relácii Slovenskej televízie, venovanej predstavovaniu nominantov na post prezidenta SR. Úloha hlavy štátu bude teda podľa neho mimoriadne významná.
Ak sa Gašparovič stane slovenským prezidentom, bude sa snažiť zintenzívniť spoluprácu svojej kancelárie s úradom ombudsmana. Právomoci verejného ochrancu práv sú totiž podľa neho nedostatočné, takže v konečnom dôsledku nemôže plniť funkcie, ktoré sa od neho očakávajú. Prostredníctvom niektorých prezidentských právomocí by však mohol reálne riešiť problémy občanov. "Priznám sa, v parlamente som bol dosť rigorózne proti zavedeniu inštitútu ombudsmana. Nemá žiadne výkonné práva, takže sa stáva iba prijímateľom pošty," konštatoval politik.
Gašparovič vyhlásil, že podľa jeho názoru sa Slovensko unáhlilo, keď v roku 2001 poslanci novelizovali Ústavu SR. "Novelizovali sme ju bez toho, aby sme si uvedomili, aké následky prinesú tie zmeny, ktoré sme do nej zapracovali," povedal. V dôsledku toho dnes paradoxne platia na Slovensku také zákony, ktoré Európska únia ani nemá alebo o nich len uvažuje. Poliaci podľa neho situáciu vyriešili lepšie, keď sa rozhodli ústavu novelizovať až po vstupe do únie. "Únia nám nič nedá, čo budeme musieť chcieť, budeme si musieť urobiť vlastnými silami, schopnosťami a vedomosťami," upozornil Gašparovič.
Hlava štátu by mala podľa kandidáta Konfederácie národných síl Slovenska, podporovaného aj Smerom, aktívnejšie zasahovať do procesu prijímania reforiem, a to už v štádiu ich legislatívnej prípravy. Problém pri realizácii reforiem vidí v tom, že jednotliví ministri neberú ohľad na reformy realizované v druhých rezortoch, čo má negatívny dopad na občana.
ds mh