Bratislava 22. marca (TASR) - Kým parlamentné opozičné strany a odbory plánujú na kampaň pred referendom o predčasných voľbách vynaložiť zo svojich rozpočtov milióny korún, koaličné strany adresovali v uplynulých týždňoch svojim voličom výzvy, aby hlasovanie ignorovali.
Konfederácia odborových zväzov SR ako iniciátor referenda vyčlenila na predreferendovú kampaň najvyššiu čiastku - okolo dvoch miliónov korún. Strana Smer počíta s tým, že ju kampaň v dvoch kolách vyjde približne na 1,2 - 1,3 milióna korún. ĽS-HZDS, ktorá petičnú akciu podporovala iba morálne a v nadchádzajúcich dvoch týždňoch sa chce prioritne sústrediť najmä na prezidentské voľby, vynaloží na predreferendovú kampaň približne pol milióna korún. KSS má na tieto účely 400-600 tisíc korún. Strany chcú, aby bola kampaň mobilizačná a pozitívna.
Strana Smer bude podobne ako odborári voličov lákať na účasť na referende aj prostredníctvom billboardov. Billboardy Smeru majú motív historickej fotografie z 30. rokov minulého storočia, na ktorej sú piati cyklisti a nápis "Poď s nami, Miky ...", na druhom veľkoplošnom nosiči tejto strany je nápis "Máš právo! Rozhodni". Aktivizačné pohľadnice tejto strany s cyklistami s predtlačenou adresou premiéra Mikuláša Dzurindu sa už niekoľko dní pred začiatkom kampane objavili v poštových schránkach. HZDS ani komunisti billboardy mať nebudú, pripravené majú plagáty, komunisti aj pásové heslá.
Všetky strany chcú s voličmi komunikovať aj v diskusných reláciách Slovenského rozhlasu a prostredníctvom rôznych tlačovín. Smer chce prostredníctvom nich napríklad voličov informovať o ústavnom práve voliča na rozhodovanie v referende. Keďže strane na referende podľa slov jej lídra mimoriadne záleží, siahne aj po platenej inzercii v tlači. Lídri opozičných strán vyjdú v nasledujúcich dvoch týždňov za voličmi aj do regiónov, hlavne do okresných, krajských miest a väčších obcí.
Koaličné strany vydali v uplynulých týždňoch pre voličov výzvy, aby sa na hlasovaní nezúčastnili a v tomto duchu chcú vystupovať aj v diskusiách počas kampane. SDKÚ toto odporúčanie odôvodňuje okrem iného tvrdením, že takéto referendum sa ešte nikdy nekonalo v žiadnej demokratickej krajine vrátane členských krajín EÚ. Podľa lídra SMK Bélu Bugára by referendum o predčasných voľbách a prípadne aj predčasné voľby nevyriešili sociálnu situáciu, "iba by pomohli stranám, ktoré používajú populizmus a poprípade nacionalizmus".
Predstavitelia ANO sa obávajú, že predčasné ukončenie mandátu súčasnej vlády by spomalilo a ohrozilo nárast domácich a zahraničných investícií, a tým zabránilo tvorbe nových pracovných príležitostí a rastu životnej úrovne občanov vo všetkých regiónoch Slovenska. Predseda KDH Pavol Hrušovský voličom svojej strany odkázal, že referendum organizované opozíciou a odbormi ohrozuje podstatu demokratického volebného cyklu a parlamentnú demokraciu na Slovensku.
SMK a ANO sa chceli pôvodne obrátiť v súvislosti s referendom na Ústavný súd. Ten mal posúdiť, či je v súlade so základným zákonom štátu referendová otázka, spojenie termínu referenda a predčasných volieb a či má byť výsledok platného plebiscitu záväzný pre parlament. Ostatní dvaja koaliční partneri však podanie na ÚS nepodporili. Tejto iniciatívy sa potom ujalo Šimkovo Slobodné fórum.
ds pa