Bratislava 12. októbra (TASR) - Diskusiou v sekciách pokračuje dnes v Bratislave celoštátna konferencia o odbornom vzdelávaní. Jej zámerom je predstaviť verejnosti zámery rozvoja stredoškolského odborného vzdelávania a prípravy.
Vyše 160 odborníkov pracuje v štyroch sekciách - Riadenie odborného vzdelávania a prípravy, Kvalita odborného vzdelávania a prípravy, Sociálny dialóg o odbornom vzdelávaní a príprave a Medzinárodná spolupráca v odbornom vzdelávaní a príprave, program Leonardo da Vinci. Vyhodnotením diskusie sa napoludnie konferencia skončí.
Podľa vyjadrenia ministra školstva SR Milana Ftáčnika zmien v odbornom vzdelávaní bude viacero a budú súvisieť s inštitucionálnymi zmenami v krajine. Zámer treba chápať ako široko koncipovanú odbornú školu, ktorá bude poskytovať študijné, ale aj učebné odbory. Ich sústava sa prispôsobí "katalógu pracovnej činnosti" a reálnym požiadavkám trhu práce a zamestnávateľom. Zmeny sa budú týkať aj riadenia vo väzbe na reformu verejnej správy. Od 1. júla 2002 prejdú všetky stredné odborné školy a stredné odborné učilištia do pôsobnosti samosprávnych krajov, a preto Ftáčnik očakáva silnejší vstup regiónov do systému odborného vzdelávania a prípravy žiakov, ich schopnosť formulovať potreby regiónu, z ktorej následne vyplynie príprava na stredných odborných školách.
So zmenami v odbornom školstve súvisí aj novela zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení, ktorá je pripravená v Národnej rade SR na schválenie. Minister prízvukoval, že jej prijatím sa vytvorí možnosť rozvoja "duálneho systému". V praxi to bude znamenať, že štát bude financovať teoretickú prípravu žiaka a príslušný podnik praktickú.
Zámery zmien sú zapracované v koncepcii Milénium - Národný program výchovy a vzdelávania v SR na najbližších 15 - 20 rokov i v návrhu zákona o výchove a vzdelávaní, ku ktorému sa bude môcť široká pedagogická verejnosť vyjadriť od polovice októbra jeden mesiac.