Bratislava 22. marca (TASR) - Zástupcovia šiestich parlamentných strán dnes otvorili v Slovenskom rozhlase (SRo) okrúhle diskusné stoly pred referendom o predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa bude konať v sobotu 3. apríla.
KDH si na vysielací čas nenárokovalo. Témou prvej diskusie boli ekonomické reformy, príchod zahraničných investorov a doprivatizácia strategických podnikov.
Minister financií Ivan Mikloš za SDKÚ hneď na úvod diskusie zdôraznil, že všetky strany vládnej koalície vyzvali svojich voličov a sympatizantov, aby sa referenda nezúčastnili. Referendum považuje Mikloš za neférové a zbytočné vyhodenie peňazí daňových poplatníkov. Ide podľa neho o nebezpečný precedens, aby sa skracovalo volebné obdobie, keď vláda uskutočňuje nepopulárne avšak potrebné reformy v sociálnej a ekonomickej oblasti. Reformy by mali podľa neho naštartovať ekonomický rast, ktorý bude citeľný už v druhej polovici volebného obdobia. Dodal, že reformy sú úspešné naštartované a vytvorili výborné podmienky na vznik pracovných príležitostí a zahraničných investícií, čo sa podľa neho premietne aj do rastu miezd a životnej úrovne. "Ak nebudú reformy pokračovať, tak toto môže byť zmarené," vyhlásil Mikloš.
Poslanec za KSS Karol Fajnor vyzval občanov, aby sa referenda zúčastnili. Slovensko sa daňovou reformou zaradilo medzi daňové raje, vyhlásil. Na tejto reforme podľa neho zarobia tí, ktorí majú vysoký príjem a stratí na nej stredná vrstva. Privatizácia bola výpredajom majetku štátu, a netreba si ju zamieňať s prílevom zahraničného kapitálu, konštatoval ďalej. Priniesla podľa neho len zníženie životnej úrovne, chudobu a bezdomovcov. KSS je preto proti doprivatizácii ako aj samotnej privatizácii strategických podnikov. Zopakoval, že automobilka Kia Motors prišla na Slovensko preto, že tu máme lacnú pracovnú silu.
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar je za to, aby investičné stimuly smerovali aj do iných krajov Slovenska. Doprivatizácia strategických podnikov nie je podľa neho dobre pripravená a nie je ani nutná. Štát tým podľa neho prichádza o rezervu, ktorú by mohol mať. Mečiarovi chýba program zamestnanosti - tvorby pracovných miest a to aj pre slabo kvalifikovaných ľudí. Načrtol tiež únosnosť sociálnej reformy ministra práce sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka. Akákoľvek reforma vyžaduje podľa neho politickú stabilitu parlamentu. Pripomenul pritom odchody tak koaličných ako aj opozičných poslancov z poslaneckých klubov, ktorí nie sú zaraditeľní. "Prihováram sa za to, aby sa veci na Slovensku riešili viac rozhovormi politikov, ako konfliktom preneseným medzi občanov," dodal ďalej. Čiara vytvárajúca budúce politické zoskupenia ide podľa neho naprieč medzi súčasnou koalíciou a opozíciou. Domnieva sa, že predmetom rozhodovania referenda môže byť ktorákoľvek otázka s výnimkou vecí osobného stavu.
Záväznosť prípadného úspešného referenda je podľa Istvána Harnu z SMK pre poslancov otázna a mal by o tom rozhodnúť Ústavný súd SR. Vláda má mandát na štyri roky, pričom na toto časové obdobie je rozvrhnuté aj programové vyhlásenie vlády, konštatoval. Dodal, že výkonná moc potrebuje čas, aby mohla reformy realizovať. Tie sú podľa neho potrebné na to, aby sa ozdravila ekonomika a zvýšila životná úroveň občanov. Daňová reforma je nevyhnutná a vytvára priaznivé podnikateľské prostredie, konštatoval. Domnieva sa tiež, že z daňovej reformy profitujú práve najnižšie príjmové skupiny. SMK podľa neho podporuje, aby sa pri investičných stimuloch preferoval v budúcnosti Košický, Prešovský, Nitriansky a Banskobystrický kraj. To si podľa vyžaduje vyriešenie dopravnej dostupnosti týchto regiónov.
Podpredseda Smeru Igor Šulaj nesúhlasí s tým, že nižšie príjmové skupiny budú zvýhodnené daňovou reformou. Spomenul pritom zaťaženie nepriamymi daňami cez DPH. Smer pozitívne hodnotí príchod zahraničných investícii na Slovensko. Stranu však trápia rozdiely medzi jednotlivými regiónmi. Bude preto iniciovať v parlamente, aby vláda stanovila postupnosť krokov, ktorými chce prekonávať ekonomické rozdiely v jednotlivých krajoch. Smer je podľa Šulaja proti doprivatizácii strategických podnikoch a nesúhlasí s tým, aby niekto z iných štátov mal v nich majoritu. Výsledok referenda je pre poslancov parlamentu záväzný, uviedol.
Minister hospodárstva Pavol Rusko za ANO sa domnieva, že celé referendum je o tom, aby sa tí, ktorí sú dnes v opozícii mohli dostať k moci. Vláda podľa neho pristúpila k realizácii nepopulárnych opatrení v prvom roku vládnutia. Myslí si pritom, že opozícia by sa správala na mieste vládnej koalície rovnako. Prekonávanie regionálnych rozdielov pri zahraničných investíciách si podľa neho vyžaduje svoju postupnosť a nedá sa to urobiť ihneď. Smer obvinil v súvislosti s otvorením otázky jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice pred vstupom do Európskej únie z pokrytectva a farizejstva. Považuje za dôležité, aby SR pristúpila k privatizácii Slovenských elektrárni.
Okrúhle stoly budú pokračovať 24. marca diskusiou o sociálnej oblasti a zdravotníctve.