Bratislava 12. októbra (TASR) - Jedného zo zakladateľov rakúskej spoločnosti Trends Trading GmbH, ktorá mala na Slovensku prostredníctvom svojej dcérskej pobočky od občanov podvodne vylákať takmer 340 miliónov korún, Alexa van D. vydali z rakúskej vyšetrovacej väzby policajným orgánom do Maďarska.
Rakúšania o tom informovali slovenské orgány činné v trestnom konaní prostredníctvom právnej pomoci. Na bratislavskej Krajskej prokuratúre však dnes nevedeli vysvetliť dôvod putovania Alexa van D. po európskych väzniciach, pretože dokumenty z Rakúska zatiaľ nie sú preložené do slovenčiny.
Rakúšan Alex van D. je aj so svojim spoločníkom Holanďanom Jobom B. v Rakúsku trestne stíhaný pre podvod. Slovenská polícia začala v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci trestného činu podvodu vo februári tohto roku, no vyšetrovateľ zatiaľ nikoho neobvinil. Spoločnosť špecializujúca sa údajne na termínované obchody pripravila podľa dostupných informácií okolo 4000 klientov z Belgicka, Talianska, Francúzska, Slovenska, Poľska a Maďarska až o zhruba 400 miliónov ATS (takmer 1,3 miliardy Sk). Na Slovensku sa pritom zatiaľ prihlásilo približne 530 poškodených.
Podvodníci mali klientom sľubovať vysoké výnosy z vkladov z výhodných finančných operácií na medzinárodnej burze. Podľa doterajších výsledkov vyšetrovania predstavoval najmenší vklad na Slovensku 200 tisíc korún. Rakúske orgány činné v trestnom konaní v tejto súvislosti požiadali slovenských partnerov tiež o poskytnutie právnej pomoci pri vyšetrovaní prípadu.
Podľa vyšetrovateľa mali neznámi páchatelia v čase od polovice roku 1999 do 30. septembra 2000 realizovať v SR podvodný výber peňazí na účty uvedených spoločností. Svojich klientov nalákali cez reklamu na internetovej stránke a prostredníctvom telefonistov. Následne uzatvorili dohody o otvorení a spravovaní podúčtov v istom bankovom inštitúte v USA, prostredníctvom ktorých mali vykonávať výhodné finančné operácie na burze. Peniaze však previedli na rôzne účty na Slovensku a v zahraničí. Obchody na burze vôbec nerealizovali a klientom posielali nepravdivé výpisy o fiktívnych obchodoch, ktoré sa nikdy neuskutočnili. Na základe týchto výpisov požadovali od poškodených ďalšie financie.