Bratislava 23. marca (TASR) - Slovenskí vojaci môžu byť nasadzovaní po vstupe do NATO aj priamo do bojových operácií. Kedy k tomu dôjde, bude závisieť podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milana Cerovského od politických rozhodnutí.
"Ale naši vojaci na to musia byť pripravení," povedal dnes pred novinármi. Slovensko bude preto pripravovať na nasadenie do operácií aliancie v období piatich rokoch predovšetkým mechanizované jednotky a po prezbrojení ľahké mechanizované jednotky. Okrem toho vyčlení armáda aj jednotky bojovej podpory a bojového zabezpečenia, konkrétne pôjde o ženistov, protichemické vojsko a vojenskú políciu. Od špeciálnych síl, o ktorých sa tiež pôvodne uvažovalo, sa upustilo kvôli finančnej náročnosti na ich prípravu.
Návrhy cieľov síl, ktoré SR poskytne pre alianciu, by mali byť definitívne schválené v máji na zasadnutí Severoatlantickej rady. Zatiaľ nie sú vyčíslené náklady, ktoré bude potrebné vynaložiť na ich zabezpečenie. "Vychádzali sme z toho, že máme k dispozícii len prostriedky, ktoré sú dané zo štátneho rozpočtu," konštatoval Cerovský. Nepredpokladá, že by armáda požadovala viacej peňazí.
V súčasnosti má armáda v zahraničných mierových misiách asi 750 ľudí, z ktorých 72 percent pôsobí pod mandátom OSN. V budúcnosti sa chce sústrediť predovšetkým na operácie pod velením NATO. Slovenské jednotky sú pritom podľa Cerovského pripravené na to, aby boli nasadené do akéhokoľvek typu operácií.
Aliancia požaduje od členských štátov 40-percentnú udržateľnosť svojich pozemných síl. SR by mala túto úroveň podľa Cerovského dosiahnuť v priebehu dvoch až piatich rokov. Nasaditeľnosť v zahraničných operáciách by sa mala zase pohybovať na úrovni 8 percent. V operáciách pod velením NATO pôsobí momentálne asi 300 ľudí, v budúcnosti by to malo navŕšiť na asi 800 až 1000.
Všetky technické prostriedky ozbrojených síl sú podľa Cerovského pripravené na vstup do NATO. Slovensko sa už 2. apríla napojí do spojovacej komunikačnej siete aliancie, a to vrátene utajeného spojenia a počítačových systémov. Armáda sa tiež napojí do systému spoločnej protivzdušnej obrany. "Budeme mať informáciu nielen o situácii nad vlastným územím, ale aj o situácii v okolitých štátoch," priblížil náčelník.