BRATISLAVA 24. marca (SITA) - Mediácia ako inštitút zmieru medzi stranami sporu mimosúdnou cestou je témou dvojdňového seminára v Bratislave, ktorý organizuje ministerstvo spravodlivosti (MS). Seminár, na ktorom s prednáškami vystúpia slovenskí a zahraniční odborníci na mediáciu, má za cieľ získať dôveru odbornej i laickej verejnosti k využívaniu tohto inštitútu.
Ako uviedol minister spravodlivosti Daniel Lipšic v príhovore v úvode seminára, jednou z priorít rezortu spravodlivosti je snaha zrýchliť a zefektívniť súdne konanie. "Som si vedomý skutočnosti, že neexistuje žiadne magické riešenie, ale jedným z potrebných a efektívnych krokov na dosiahnutie tohto cieľa je zavedenie mimosúdneho riešenia sporov do nášho právneho poriadku," domnieva sa Lipšic. Pripomenul, že tento inštitút sa na Slovensku využíva už v trestných veciach. Do minulého roka bola mediácia zvedená na troch súdoch. Od 1. januára vstúpil do účinnosti zákon o mediačných a probačných úradníkoch a Lipšic očakáva, že sa možnosť mimosúdneho vyrovnania bude využívať omnoho širšie. V tomto roku sú mediátori na všetkých okresných súdoch, na niektorých budú podľa Lipšica aj dvaja. Ako uviedol pre agentúru SITA, záujem o pozíciu mediátora je veľmi vysoký a niekoľkonásobne prevyšuje možnosti.
Doterajšie skúsenosti súdov a prokuratúry s mediáciou sú pozitívne, vyhlásil minister. Podľa jeho slov sa v rámci pilotného projektu podarilo uzavrieť zmier v približne 70 prípadoch. "Každý nový inštitút sa rozbieha pomaly, najmä v justícii, ktorá je konzervatívna, ale myslím si, že tento inštitút justícia konsenzuálne víta," dodal. Jednou z jej výhod podľa neho je, že v trestnom konaní výrazne posilňuje postavenie obete trestného činu, pretože uzavretie zmieru sa viaže na súhlas poškodeného.
Bohaté skúsenosti s využívaním zmieru má Veľká Británia. Podľa profesorky Právnickej fakulty londýnskej univerzity Hazel Gennovej najčastejšie sa mediácia využíva v rodinných, občianskych a obchodných sporoch. Britská vláda i súdy vyvíjajú na účastníkov konania tlak, aby mediáciu využili. Súd napríklad môže nariadiť stranám pokus o mediáciu a pre tento účel prerušiť konanie. Hlavným dôvodom, prečo sa v Británii kladie vysoký dôraz na využívanie zmieru, nie je podľa Gennovej preťaženosť súdov. "Hlavný dôvod je ten, že súdne konanie je časovo náročné, drahé. Jedna strana vyhrá, druhá prehrá. Mediácia ponúka viac, a to dohodu," skonštatovala.