Bratislava 12. októbra (TASR) - Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin so zadosťučinením konštatuje, že správa Open Society Institute k nezávislosti súdnictva iba potvrdila opodstatnenosť jeho tvrdení o nadmerných právomociach výkonnej moci vo vzťahu k moci súdnej. Uvádza sa v dnešnom vyhlásení predsedu NS SR Harabina.
Podľa Harabina správa má pomôcť integračným snahám SR o vstup do Európskej únie. Preto je nepochopiteľné, že vychádzajúc zo záverov monitorovania prístupového procesu do EU OSI, Slovensko ide v mnohých smeroch opačným smerom. Posilňuje sa personálna právomoc ministra spravodlivosti vo vzťahu k Najvyššieho súdu SR (návrh zákona o Súdnej rade SR). Pretrvávajú snahy o likvidáciu nedávno nadobudnutej ekonomickej nezávislosti Najvyššieho súdu SR zo strany Ministerstva financií SR. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predkladá návrh zákona, ktorý v praxi znamená zníženie platov sudcov a ich následnú závislosť iba od uznesenia vlády.
Za doslova varovný signál je podľa Harabina treba považovať tú časť spomínanej správy, kde upozorňuje na prenikavý vplyv výkonnej moci, najmä ministerstva spravodlivosti na správu súdnictva a výber, kariérny postup sudcov a disciplinárne otázky. Upozorňuje, že nebude na prospech, ak členmi sudcovských rád budú osoby zaviazané parlamentu alebo vláde. Súčasne konštatuje, že nie je zabezpečená ochrana proti znižovaniu platov sudcov, ďalej, že všeobecné súdy by mali byť chránené pred politickými zásahmi do svojej nezávislosti. Vyčíta nadmerné právomoci ministra spravodlivosti vo vzťahu k okresným a krajským súdom.
Harabina zároveň prekvapuje, že správe nebola venovaná zo strany vlády a MS SR väčšia pozornosť. Vzhľadom na vysokú objektivitu a kvalifikovanú analýzu problémov slovenskej justície, ktoré správa obsahuje, by si pozornosť vlády nepochybne zaslúžila.
Správa okrem iného konštatuje, že mnohí politici nepovažujú nezávislosť súdnictva za prioritu a len málo z nich pripúšťa, že posilnenie sudcovskej nezávislosti dopĺňa systém bŕzd a protiváh.