Poprad 12. októbra (TASR) - Príčiny súčasných vojnových konfliktov vidí slovinský režisér Tomo Križnar, autor dokumentárneho filmu o humanitárnej misii v centrálnom Sudáne, v ekonomických záujmoch arabských i západných krajín.
Podľa neho kým v minulosti boli za konfliktami zlato a pôda, dnes je to ropa. Ako povedal na margo svojho 54 - minútového dokumentu uvedeného v súťažnej časti 9. Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade, je výzvou v prospech života.
"Keď v Amerike prišlo o život 6 tisíc ľudí, dozvedel sa o tom celý svet, ale keď v centrálnom Sudáne zomierajú milióny nevinných, verejnosť o tom nevie," povedal T. Križnar. Po prvý raz navštívil provinciu Kordofan v Sudáne pred dvadsiatimi rokmi. "Vtedy tam žili dva milióny ľudí, teraz ich bojuje za svoje práva už iba 300 až 400 tisíc." Uviedol, že genocída sa začala v roku 1985, kedy islamskí fundamentalisti začali proti tamojším obyvateľom svätú vojnu. Jedným z vodcov financujúcich túto vojnu je Usáma bin Ládin, ktorý tam sponzoroval výcvik janičiarov. "O tom je aj môj film nazvaný Nuba, hlasy z druhej strany.
V Kordofane, kde sa príbeh odohráva, berú chlapcov a vychovávajú z nich bojovníkov. Malé dievčatá väznia a zneužívajú," povedal ďalej T. Križnar. Dodal, že ľudia Usáma bin Ládina sa snažia zostreliť každé lietadlo, ktoré by sa pokúsilo dostať do oblasti, a tak verejnosť nie je o udalostiach informovaná. "V lete tohto roka som sa dostal do oblasti s nemeckou humanitárnou organizáciou, nazývanou aj pohotovostí doktori. Prežili sme, hoci na lietadlo strieľali," spomína slovinský režisér. Z genocídy však neobviňuje iba Usáma bin Ládina a islamských fundamentalistov, ale aj západné krajiny a medzinárodné organizácie, ktoré nevedia, alebo nechcú zasiahnuť. Ako povedal, "v Bezpečnostnej rade OSN sedia aj zástupcovia krajín, ktoré z ropy profitujú". Film Nuba, hlasy z druhej strany, je jedným z 35 súťažných snímok uchádzajúcich sa o hlavnú cenu Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade, ktorý sa začal v stredu a potrvá do nedele.