BRATISLAVA 25. marca (SITA) – Aktivisti kampane Človekom od počatia vyzvali aj tento rok poslancov, aby vyhlásili 25. marec za pamätný Deň počatého dieťaťa. Už štvrtý raz sa na zákonodarcov obrátili listom, v ktorom vyjadrujú potrebu "prezentovať životný štýl, ktorý by viedol občanov k zodpovednosti za ich sexuálne správanie a následne aj za nový ľudský život." Pri tejto príležitosti organizujú tradičnú týždennú kampaň. Od 20. do 28. marca nosia zástancovia práva nenarodených detí na život biele stužky, dobrovoľníci diskutujú s ľuďmi v informačných stánkoch na námestiach viacerých miest a v sobotu 27. marca akcia vyvrcholí na medzinárodnej konferencii v Rajeckých Tepliciach.
25. marec je u nás ako výročie sviečkovej manifestácie z roku 1988 pamätným Dňom boja za ľudské práva a v cirkvi je sviatkom zázračného počatia Ježiša Krista. Kampaň zastrešuje Fórum života (FŽ), združujúce 15 organizácií. Ako uviedla právnička FŽ Martina Fričová, nenarodené deti sú diskriminované na základe vývinového štádia alebo zdravotného stavu. Prirovnala to k otrokárstvu alebo genocídam, ktoré už ľudstvo odsúdilo. "Veríme, že aj v tomto prípade si spoločnosť uvedomí nespravodlivosť daného stavu,“ konštatovala. Výrazy interrupcia alebo umelé prerušenie tehotenstva sú podľa nej zavádzajúce a treba hovoriť o umelom potrate alebo ukončení tehotenstva.
„Z biologického hľadiska totiž nie je možné určiť, kedy embryo ešte nie je človekom a kedy sa ním už stáva. Ľudská podstata musí byť predpokladaná už v zárodku, ktorý sa nevyvíja v človeka, ale ako človek.,“ povedala embryologička Renáta Mikušová. Gynekológ Marián Bartkovjak konštatoval, že medicína, ktorej súčasťou je umelý potrat, nie je dobrá medicína. Popri usmrcovaní dieťaťa zdôraznil negatívne vplyvy na organizmus ženy: častú následnú neplodnosť, rakovinu prsníka, psychické poruchy, riziko potratu alebo predčasného pôrodu v ďalších tehotenstvách a okamžité komplikácie pri výkone umelého potratu.
Praktickú pomoc poskytuje osamelým tehotným ženám napríklad združenie Áno pre život. Ako informovala jeho pracovníčka Anna Verešová, za päť rokov činnosti pomohlo 159 klientom – 80 ženám a 79 deťom – z celého Slovenska. "Pred potratom sme zachránili 28 detí. Máme skúsenosť, že mnoho žien by nikdy nepodstúpilo umelý potrat, keby sa im podala pomocná ruka. Keď im dáme podmienky, rady si dieťa nechajú, veľmi pekne sa oň starajú a dokážu si zariadiť život,“ povedala. Výpovede žien, ktoré už umelý potrat podstúpili, sa podľa nej veľmi podobajú výpovediam znásilnených žien, ktoré tiež nenávidia svoje telo a hovoria, že mohli radšej zomrieť.
pu;te;jj