BRATISLAVA 25. marca (SITA) - Ján Slota dnes obvinil Stranu maďarskej koalície (SMK), že sa snaží ututlať škandál na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja, ktorému šéfuje László Gyurovszky. Slota dnes na tlačovej besede uviedol, že ľudia blízki SMK a ministrovi dostali za štvrtinové sumy byty od štátneho podniku Stavoservis, ktorý je v súčasnosti v likvidácii. Stavoservis založilo práve ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Byty, ktoré podľa Slotu podnik postavil za 1,169 mil. korún, mala získať manželka Gyurovszkého, Kristína Szásová, a tiež generálna riaditeľka sekcie riadenia pomoci z EÚ na ministerstve výstavby Monika Jávorková za 316 776 korún. Slota tiež upozornil, že Stavoservis byty staval z peňazí, ktoré dostal na vykúpenie pozemkov pod diaľničným obchvatom Bratislavy.
Hovorkyňa ministerstva Silvia Varagyová tvrdenia Slotu odmietla. Pre SITA potvrdila, že Szásová, ktorá v tom čase ešte nebola manželkou ministra a Jávorková získali byty od Stavoservisu, ale stalo sa tak ešte v roku 2002, keď bol na čele rezortu István Harna. Varagyová však nevedela, koľko za byty zaplatili. Dodala, že ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja už v roku 2003 po kontrole v Stavoservise š.p. Bratislava v likvidácii podalo oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu pri nakladaní s bytmi. Vyšetrovateľ toto oznámenie zamietol, pretože konanie likvidátora nepovažoval za trestný čin.
Koncom roka 2003 skúmal Stavoservis a následne ministerstvo výstavby aj Najvyšší kontrolný úrad. Výsledkom bolo odvolanie likvidátora a oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu. "Oznámenie podal minister László Gyurovszky a k nemu bol generálnej prokuratúre poskytnutý celý protokol Najvyššieho kontrolného úradu," uviedla Varagyová. Podľa nej ministerstvo nemá dôvod tieto fakty zamlčovať a ani ich nezamlčuje, pretože sú uvedené podrobne v zisteniach NKÚ.
TV Markíza ešte vo februári uviedla, že podľa NKÚ štátny podnik Stavoservis pri výstavbe bytov v bratislavskej Rači zrejme porušil zákon, keď pokračoval v stavbe napriek tomu, že bol v likvidácii. Urobil tak dokonca bez súhlasu zriaďovateľa - ministerstva výstavby, čím podľa NKÚ porušil niekoľko zákonov. Byty nielen dokončil, ale likvidátor ich aj predal súkromným osobám za nižšie ceny ako predpisuje zákon. NKÚ sa domnieva, že tak poškodil štát asi o 14 miliónov korún. Byty predali bez verejnej dražby, čo podľa NKÚ poukazuje na možnú korupciu.