Bratislava 25. marca (TASR) - Na šesť mesiacov väzenia odsúdil dnes Vojenský obvodný súd Bratislava staršiu dôstojníčku - špecialistku Jarmilu S. (1965), ktorá prijala 500-dolárový úplatok. Musí tiež zaplatiť pokutu 20 tisíc korún a príde o vojenskú hodnosť.
Odsúdená sa voči rozsudku okamžite odvolala. Prípadom sa teda bude zaoberať Vyšší vojenský súd v Trenčíne.
Dôstojníčku dnes samosudca prepustil po vyše dvoch mesiacoch z väzby na slobodu. Keďže dokazovanie bolo ukončené a obžalovaná nemôže pokračovať v trestnej činnosti, prokurátor s prepustením z väzby súhlasil.
Podľa verdiktu súdu profesionálna vojačka zo Sekcie riadenia operácií Generálneho štábu Ozbrojených síl SR si od septembra minulého roku viackrát vyžiadala od príslušníka mierovej misie v Eritrei úplatok za predĺženie jeho pobytu v Afrike. Svedok, ktorý mal úplatok dať, prípad oznámil polícii. Vďaka jeho spolupráci polícia obvinenú 21. januára toto roku prichytila priamo pri čine.
Vojačka sa po zadržaní k činu priznala a doláre vrátila. Pri ukladaní trestu samosudca poukázal na vysokú nebezpečnosť jej konania a na fakt, že poškodila dobré meno Ozbrojených síl SR. V neprospech obžalovanej bola skutočnosť, že za 500 dolárov bola ochotná obetovať 18 rokov v armáde a svoje vysoké postavenie.
Pracovníčka, ktorá ovplyvňovala výberové konania do vojenských mierových misií a predlžovanie pobytu vojakov v zahraničí, dnes odmietla vypovedať. Odvolala sa pritom na svoj zlý psychický stav. Nesúhlasila s tvrdením prokurátora, že peniaze od vojaka si pýtala viackrát. Súd však presvedčil telefonický záznam odpočúvania. "Veľmi ma to mrzí a veľmi ľutujem čo sa stalo," vyhlásila obžalovaná pomedzi slzy a vzlyky pred vyhlásením rozsudku.
Vojenský prokurátor pre ňu žiadal okrem straty hodnosti 18 mesiacov väzenia. K rozsudku sa vyjadrí prokurátor až po doručení rozsudku.
Celý proces od prednesu obžaloby po vyhlásenie rozsudku netrval ani tri hodiny. Pred samosudcom nevypovedal žiaden svedok. Výpovede boli prečítané so súhlasom všetkých strán. Oznamovateľ celého prípadu je stále na africkej mierovej misii.
Na akcii spolupracoval Úrad boja proti korupcii s Vojenským obranným spravodajstvom, ktoré poskytlo aj prvotnú informáciu. Osoba, od ktorej bol úplatok požadovaný, nebola nasadená v úlohe agenta provokatéra.