Bratislava 12. októbra (TASR) - Mimovládnu organizáciu Greenpeace poburuje, že vláda "nemá odvahu a necíti ani povinnosť" zverejniť dôležité ekonomické údaje, týkajúce sa uloženia rádioaktívnych odpadov.
Vládny kabinet sa v stredu 10. októbra zaoberal ekonomickou analýzou nakladania s vyhoretým jadrovým palivom, náklady na jeho uloženie alebo vyvezenie do zahraničia však pre obchodné tajomstvo odmietol zverejniť. Podľa informácií Greenpeace, ak by sa vyhorené palivo a odpady ukladali do trvalého hlbinného úložiska, stálo by to Slovensko okolo 70 mld korún. Pri odvoze čo najväčšej časti vysokoaktívnych odpadov do zahraničia by sme museli minúť vyše 160 mld korún, povedala riaditeľka Greenpeace Ľubica Trubíniová. Tretia hypotetická možnosť, prepracovanie vyhoreného paliva, je tak extrémne ekonomicky náročná (minimálne 241 mld Sk), že predložená analýza sa ňou ani nezaoberá.
"Vláda by sumy potrebné na likvidáciu paliva mala zverejniť, pretože väčšinu nákladov zaplatia práve občania, keďže v čase potreby nebude mať štátny likvidačný fond dostatok finančných prostriedkov. V roku 2030 bude podľa predpokladov vo fonde iba 35 mld Sk," konštatovala Trubíniová.
Podľa Greenpeace je neprípustné, aby vláda mlčala o tom, aké závažné následky bude mať jadrová energetika ešte pre mnohé generácie po nás. Budeme tu mať trvalý, pravdepodobne niekoľkotisícročný problém - čo s nebezpečnými, v podstate smrteľnými rádioaktívnymi odpadmi, dodala Trubíniová.
Hlbinné úložisko sa bude musieť vybudovať v každom prípade, lebo odvoz celého množstva vyhoreného paliva je nereálny. Slovensko však musí problém s jadrovým odpadom vyriešiť do 10-15 rokov vzhľadom na to, že existujúci medzisklad v Bohuniciach sa nepretržite zapĺňa vyhoreným palivom.