Súhrn správ domácej redakcie z 12. októbra

Prezident: Schröder zdôraznil podporu integračným snahám Slovenska Slovensko a Nemecko nemajú v otázkach rozširovania Európskej únie a NATO žiadne odlišné názory. Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder dnes v Hannoveri, kde sa konalo odložené s

tretnutie so slovenským prezidentom Rudolfom Schusterom, ocenil angažovanosť prezidenta v zahraničnopolitickej oblasti. Schröder zdôraznil, že SR má v tomto procese plnú podporu Nemecka. Nemecký kancelár zároveň ocenil postoj Slovenska k súčasnej medzinárodnej situácii. Vyzdvihol promptnú reakciu našej vlády a to, že Slovensko sa správa ako popredný kandidát ašpirujúci na členstvo v NATO.

EÚ: Ministri obrany o urýchlení budovania vlastných vojenských síl

Ministri obrany členských štátov EÚ sa na neformálnej schôdzke v Bruseli zhodli na potrebe urýchlenia procesu budovania vlastných vojenských kapacít a najmä jednotky rýchlej reakcie. Podľa pôvodného plánu by tá o sile 60 tisíc mužov mala byť plne pripravená v roku 2003, ale už koncom roka by mala byť schopná plniť nenáročné misie humanitárneho typu.

Armáda: Stank na neohlásenej inšpekcii muničného skladu v Bratislave

Neohlásenú a neplánovanú inšpekciu v Posádkovom muničnom sklade v Bratislave dnes vykonal minister obrany Jozef Stank spolu so zástupcom náčelníka Generálneho štábu ASR Jánom Čmilanským a zástupcom veliteľa bratislavskej posádky Eduardom Csongom. Kontrola sa zamerala na výkon strážnej služby, plnenie povinností strážneho na stanovišti, vybavenie strážnych a strážneho stanovišťa, celkový stav muničného skladu a jeho zabezpečenie. Stav v Posádkovom muničnom sklade v Bratislave je v súlade s predpismi ASR, ako aj novoprijatými bezpečnostnými opatreniami bez nedostatkov, konštatoval po inšpekcii minister Stank.

Kováč: Zdravotné poistenie by si mali platiť občania, nie štát

Štát by sa mal v systéme zdravotného poistenia zbaviť svojich poistencov a každý občan by si mal platiť poistenie sám, všetci "jeho" terajší poistenci by však mali mať právo požiadať štát o príspevok na poistenie. Dnes to v Kováčovej v okrese Zvolen v rozhovore pre agentúru SITA uviedol minister zdravotníctva Roman Kováč. Upozornil, ak sa zdravotníctvo financuje formou poistenia, tak v Európe len v ČR a SR má štát "svojich" poistencov. Podľa neho by potom nadobudla význam morálna stránka veci, lebo pre ministrov či bohatých dôchodcov by asi nebolo prijateľné požiadať o príspevok a "s potešením by som mená takých žiadateľov zverejnil".

Figeľ: Verí v schopnosti EÚ a reálny základ Verheugenovho optimizmu

"Optimizmus komisára pre rozšírenie EÚ Güntera Verheugena má reálny základ", vyhlásil dnes na tlačovej besede v Kováčovej v okrese Zvolen štátny tajomník ministerstva zahraničia a hlavný vyjednávač Ján Figeľ reagujúc na komisárov štvrtkový prejav v Štúrove. Dodal však, že "je na SR, či optimizmus naplní" a slová G. Verheugena by mali byť výzvou na zvýšenie vnútorného výkonu SR.

NATO: Skončil sa regionálny kurz civilného núdzového plánovania

Regionálny kurz civilného núdzového plánovania a civilno-vojenskej spolupráce (CEP/CIMIC) zorganizovaný za spolupráce Severoatlantickej aliancie a Slovenskej republiky sa v dnes skončil v Bratislave. Od pondelka do piatku absolvovalo prednášky a prácu v pracovných skupinách okolo 40 slovenských zástupcov rezortov zúčastňujúcich sa na CEP, ako aj zahraniční účastníci najmä zo stredoeurópskeho regiónu. Predchádzajúci regionálny kurz sa uskutočnil v Kazachstane a Slovensko sa na ňom nezúčastnilo. Nasledujúci kurz bude v školiacom stredisku pri Ľubľane. Účastníkov lektori oboznámili aj s bezpečnostnou politikou, organizáciou, krízovým manažmentom NATO, ako aj s činnosťou Organizácie Spojených národov v tejto oblasti

Bratislavská ulica v najväčšom meste strednej Ázie Taškente

Všetci tí, čo náhodou budú či už súkromne alebo pracovne cestovať do Uzbekistanu, môžu mať v hlavnom mete tohto štátu na chvíľu pocit, že sú na Slovensku. V Taškente, hlavnom meste Uzbekistanu, sa totiž nachádza Bratislavská ulica. Ako informoval agentúru SITA tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí, na základe iniciatívy slovenského veľvyslanectva v Uzbekistane o premenovaní časti terajšej Glinkovej ulice na Bratislavskú rozhodol taškentský primátor.

Lipšic: Fico kopíruje aktivity ministerstva spravodlivosti

Robert Fico kopíruje opatrenia a návrhy ministerstva spravodlivosti na boj proti korupcii, uviedol dnes v reakcii na Ficov návrh vytvoriť nový orgán na boj proti korupcii vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic. Ministerstvo spravodlivosti pripravuje návrh zákona o špeciálnom prokurátorovi, ktorý bude mať obdobné oprávnenia ako navrhuje poslanec R. Fico pre nešpecifikovaný nový orgán na boj proti korupcii. Navyše novelou trestného zákona zaviedlo ministerstvo v roku 1999 inštitút špeciálneho agenta (agenta provokatéra). “Poslanec Fico teda nepriamo ocenil prácu ministerstva spravodlivosti, zavedenie inštitútu agenta provokatéra i pripravovaný zákon o špeciálnom prokurátorovi,” konštatoval Lipšic.

SZS: Zelení si zvolili ďalších troch podpredsedov

Strana zelených na Slovensku (SZS) si vo štvrtok na prvom pozjazdovom predsedníctve zvolila ďalších troch podpredsedov. Okrem prvej podpredsedníčky Zdenky Tóthovej, ktorú zvolili ešte delegáti 10. zjazdu v Považskej Bystrici, sa podpredsedami stali Miloš Macho pre oblasť regionálnej politiky, Dušan Bevilaqua pre zahraničnú politiku a Milan Branický, zodpovedný za program a stratégiu zelených.

Fico: Tajné dokumenty sa dajú kúpiť aj na Miletičke

Prezentovaním prísne tajných dokumentov sa na dnešnej tlačovej besede predseda Smeru Robert Fico snažil poukázať na korupciu, hrubé porušovanie právnych predpisov a únik tajných informácií. Ako Fico uviedol, prísne tajné dokumenty zo Sekcie kontroly inšpekčnej služby ministerstva vnútra ohľadom činnosti špecializovaného tímu mu ponúkol a doniesol jeden človek, ktorý sa dokonca predstavil.

Malíková: Zvýšenie dôchodkového veku žien je sociálna eutanázia

Za pokračovanie trojročnej politiky sociálnej eutanázie vlády Mikuláša Dzurindu označila dnes zvýšenie veku žien pri odchode do dôchodku Slovenská národná strana (SNS). Ako vyhlásila pred novinármi predsedníčka SNS Anna Malíková, takéto opatrenie nie je systematické ani z pohľadu reformy sociálneho systému a národniari ho nepodporia. Podľa nej totiž pred takýmto zásahom do života občanov by bolo korektné a demokratické uskutočniť najprv verejnú diskusiu.

SDKÚ: Do regionálnych volieb v koalícii, samostatne len v Prešove

Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) podpíše na budúcu stredu prvú dohodu o spoločnom postupe stredopravých síl do regionálnych volieb. Koalícia SDKÚ, KDH, DS a ANO sa tiež zaviaže podporiť na predsedu vyššieho územného celku Banská Bystrica predsedu Ústrednej rady SDKÚ Jozefa Mikuša. Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková ocenila výsledok rozhovorov v Bratislave, kde by mali kandidovať tieto štyri strany spolu s SMK. Ich nominantom na predsedu VÚC bude Ľubo Roman z ANO. Dohodnutá je aj koalícia pre Trenčiansky kraj, kde SDKÚ, KDH a DS podporia na predsedu VÚC Annu Záborskú z KDH. Samostatne pôjde SDKÚ do volieb len v Prešovskom kraji. Jej kandidáta na predsedu, primátora Juraja Kopčáka, zrejme podporia aj ostatné pravicové subjekty.

Košice: KDH, ANO a DS v koalícii do volieb do VÚC

Na spoločnom postupe vo voľbách do košického vyššieho územného celku (VÚC) sa dnes dohodli predstavitelia Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), Aliancie nového občana (ANO) a Demokratickej strany (DS). Dohoda obsahuje vytvorenie koalície pre voľby poslancov do zastupiteľstva košického VÚC. Koaliční partneri vyjadrili vôľu dohodnúť sa aj na spoločnom kandidátovi na predsedu VÚC.

KDH: Kandidátom na predsedu VÚC v Nitrianskom kraji Viktor Žák

Za kandidáta na predsedu vyššieho územného celku (VÚC) v Nitrianskom kraji nominovala dnes Rada KDH Viktora Žáka, ktorý je riaditeľom Nemocnice s poliklinikou v Nitre.

Prešov: Transformácia Podduklianskej demokratickej hromady na stranu

Na regionálnu politickú stranu s pôsobnosťou v teritóriu východného Slovenska sa má v sobotu na mimoriadnom zjazde v Prešove transformovať Podduklianska demokratická hromada (PDH). PDH existuje sedem rokov a je riadne zaevidovaná. Bola orientovaná na rusínsko-ukrajinské etnikum, pri jej ďalšom pôsobení sa však mieni orientovať na všetkých občanov na východe SR bez ohľadu na ich národnostnú príslušnosť. Zámerom transformácie je aktívnejšia angažovanosť PDH v regionálnej politike.

Orgovánová: Víta vypracovanie správy OSI o ochrane menšín v SR

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová víta Správu o ochrane menšín na Slovensku, ktorú vypracovala Open Society Institute. V súvislosti s legitímnou kritikou slovenskej vlády však treba podľa nej zdôrazniť fakt, že správu vypracovala mimovládna organizácia, ktorej postoje k aktivitám vlády a orgánov verejnej správy bývajú väčšinou kritické. Segregácia v oblasti vzdelávania, zdravotníctva a bývania - tak ako to konštatuje správa - je však podľa Orgovánovej v niektorých prípadoch bohužiaľ realitou.

uskutoční po pôvodne určenej sedemkilometrovej trase a v pôvodnom čase.

Tóthová: Správa OSI je zlou správou pre Slovensko

Za zlú správu pre Slovensku považuje poslankyňa za HZDS a členka parlamentného výboru pre ľudské práva a národnosti Katarína Tóthová monitorovaciu správu mimovládnej organizácie Open Society Institute (OSI). Aj keď podľa nej určité časti nie celkom objektívne odrážajú postavenie Rómov na Slovensku, správa jasne potvrdzuje dve skutočnosti a to, že vicepremiér pre ľudské práva a menšiny Pál Csáky sa jednoznačne neosvedčil vo svojej funkcii. Druhou je, že dôvody na jeho odvolanie existovali a existujú a odvolaný nebol len preto, lebo vládna koalícia uprednostnila udržanie vládnych kresiel pred riešením existujúcich problémov v oblasti ľudských práv v SR, konštatuje vo svojom vyhlásení Tóthová.

RIS: Novela Občianskeho zákonníka vyrába bezdomovcov a tulákov

Novela Občianskeho zákonníka cielene vyrába z desaťtisícov občanov Slovenska bezdomovcov a tulákov, uviedol na dnešnej tlačovej besede Rómskej iniciatívy Slovenska (RIS) Alexander Patkoló. Táto právna norma totiž hovorí, že ak nemá prenajímateľ bytu alebo jeho príbuzní kde bývať, môže nájomcu z bytu vyhostiť. Navyše, ak nájomník z objektívnych dôvodov neplatí nájomné, majiteľ bytu ho môže z neho vysťahovať, bez toho, aby mu poskytol náhradné bývanie. Novela totiž hovorí iba o poskytnutí prístrešku.

RIS: Sterilizácia rómskych žien je podľa Patkolóa verejným tajomstvom

Správa Open Society Institute (OSI), ktorá kritizuje SR najmä v oblasti postavenia Rómov je podľa predsedu Rómskej iniciatívy Slovenska (RIS) Alexandra Patkolóa objektívna. Informácie o nelegálnej sterilizácii rómskych žien, ktoré správa uvádza, považuje Patkoló za pravdivé. Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede, Rómky prevažne z východného Slovenska sterilizujú lekári "na čierno" počas bežných alebo popôrodných gynekologických zákrokov.

Bratislava: Vedenie mesta s pochodom odborárov nesúhlasí

Hlavné mesto zamietlo žiadosť odborárov na zvláštne užívanie miestnych komunikácií v Bratislave počas konania protestného pochodu 17. novembra so začiatkom o 10:00. Trasa pochodu, na ktorom predpokladajú účasť zhruba 10 000 ľudí, má viesť cez Šancovú ulicu a Račianske mýto. Dôvodom nesúhlasu je podľa Sone Jesenskej z tlačového referátu magistrátu komplikovaná dopravná situácia. Mesto navrhlo náhradné riešenie, podľa ktorého by sa mal pochod začať pred Úradom vlády a vyústiť pred Národnou radou SR v čase od 12:00 do 13:00. Odborári však s týmto návrhom nesúhlasia a podľa lídrov Konfederácie odborových zväzov sa pochod

Figeľa čaká ešte šesť týždňov prerušovanej rehabilitácie

Štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Jána Figeľa čaká ešte šesť týždňov liečby v Národnom rehabilitačnom centre (NRC) v Kováčovej (okres Zvolen), ktoré však koncom októbra preruší, aby sa 26. októbra ako hlavný vyjednávač zúčastnil na ďalšom kole rokovaní s Európskou úniou a 30. a 31. októbra s NATO. Jeho zdravotný stav sa zlepšuje, lekári sú spokojní s procesom hojenia, prognóza je dobrá, ale rehabilitáciu nemožno

MŠ SR: Protokol o spolupráci s Ukrajinou prináša niekoľko zmien

Protokol o spolupráci medzi rezortmi školstva SR a Ukrajiny dnes na pôde ukrajinského veľvyslanectva v Bratislave podpísal minister Milan Ftáčnik a veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Jurij Ryleč. Protokol sa týka predovšetkým oblasti vysokoškolského vzdelávania, upravuje aj pôsobenie lektorátov na ukrajinskej strane a na banskobystrickej Univerzite Mateja Bela. Ako pre agentúru SITA uviedol minister Ftáčnik, zmluva nadväzuje na všetko pozitívne, čo obe krajiny v oblasti vzdelávania dosiahli, zároveň však prináša aj niekoľko zmien. Na základe protokolu totiž študenti nebudú dostávať štipendiá na celé štúdium, ako to bolo doposiaľ, ale len na jeho časť. Budú mať pokrytý jeden alebo viac semestrov, čím sa podľa Ftáčnika Ukrajina aj Slovensko prispôsobili celoeurópskemu trendu.

Ekofórum: Návrh zákona o nadáciách je likvidačný, treba ho zmeniť

Návrh zákona o nadáciách, ktorý je predložený na rokovanie parlamentu, bude mať bez zapracovania zásadných pripomienok jednoznačne likvidačný charakter. Platforma pre mimovládne organizácie prevažne environmentálneho zamerania Ekofórum upozornila na túto skutočnosť na dnešnej tlačovej besede. Ako uviedol jej predstaviteľ Marcel Zajac platforma chce prostredníctvom skupiny poslancov presadiť do nového zákona o nadáciách desať požiadaviek. Zásadne nesúhlasia, aby povinná výška nadačného imania bola pol milióna korún, nakoľko by to bolo likvidačné pre množstvo menších nadácií.

Zdravotníctvo: Menej protestujúcich lekárov v Liptovskom Mikuláši

Zatiaľ čo 19. septembra sa do protestnej akcie súkromní lekári zapojili takmer na sto percent, teraz to bolo len 85 až 90 percent súkromných lekárov v okrese Liptovský Mikuláš. Ako ďalej uviedol predseda regionálnej Asociácie súkromných lekárov (ASL) MUDr. Jaroslav Janíček, ide víkend, ambulancie budú zatvorené štyri dni, aj preto niektorí špecialisti ordinovali.

Na hraniciach zadržali cudzincov a slovenského prevádzača

Skupinu jedenástich Vietnamcov spolu so slovenským prevádzačom zadržala vo štvrtok nadránom hliadka českej pohraničnej polície na slovensko-českej hranici pri obci Bocanovce. Polícia skupinu najskôr asi štyri hodiny pozorovala a napokon ich zadržala. Pri zásahu sa prevádzač pokúsil utiecť, policajti ho však chytili. Podľa hovorkyne severomoravskej správy Českej polície Dagmar Bednarčíkovej, cudzinci prešli nelegálne do Čiech zo Slovenska a nikto zo skupiny nemal pri sebe cestovné doklady. Jedenástich občanov Vietnamu polícia vrátila späť na Slovensko, prevádzača stíha vyšetrovateľ pre trestný čin nedovoleného prekročenia štátnej hranice.

Na Akadémií PZ európski experti na finančnú kriminalitu

Akadémia Policajného zboru v Bratislave dnes a v sobotu hostí medzinárodných expertov na organizovanú finančnú trestnú činnosť a korupciu, ktorí sa zúčastňujú dvojdňového kolokvia s názvom Cezhraničná organizovaná finančná kriminalita a korupcia. Medzinárodná konferencia o tejto problematike sa koná každoročne v jednom zo štátov združených vo Visegradskej štvorke. Jej organizátorom je tentoraz Akadémia Policajného zboru v Bratislave v spolupráci s holandskou univerzitou v Tilburgu a Výcvikovým centrom holandskej polície vo Warnsvelde.

Sloboda zvierat: Občania podporili organizáciu sumou 870 tisíc korún

Na účet Slobody zvierat (SZ) pribudlo po nedávnej celoslovenskej zbierke na podporu jej činnosti približne 870 tisíc korún. Minulý rok ochranárski aktivisti vyzbierali od občanov pol milióna korún. Sloboda zvierat z nich podporila činnosť nitrianskeho, piešťanského a lučeneckého útulku. Formou grantov tak chcú urobiť aj tento rok.

Prešov: Medzinárodná konferencia o Karpatskom euroregióne

Karpatský euroregión a Schengen: dôsledky a výzvy je témou dnešnej medzinárodnej konferencie, na ktorej sa stretli v Prešove experti z Poľska, Ukrajiny, Maďarska, Rumunska a Slovenska. Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku v Prešove Alexander Duleba, dnešný v poradí štvrtý seminár je záverečnou časťou dlhodobého programu na tému Karpatský euroregión. Na jeho začiatku bola myšlienka dať dohromady ľudí, ktorí žijú v Karpatskom euroregióne a zaoberajú sa politickým a hospodárskym výskumom. Ide o skupinu expertov, ktorí analyzujú problémy, navrhujú odporúčania a pripravujú programy pre politikov, predstaviteľov štátnej správy a samosprávy.

Film: Na festivale sa hovorilo aj o rope, bin Ládinovi a vojne

Život ľudí trpiacich už 15 rokov v občianskej vojne v Sudáne, z jednej strany podporovanej islamskými fundamentalistami na čele s Usámom bin Ládinom a na strane druhej Američanmi a celým západným svetom, sa stal námetom dokumentárneho filmu Nuba, hlasy z druhej strany slovinského režiséra Toma Križnara, ktorý sa uchádza o Grand Prix IX. ročníka medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade.vt

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 3. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 2. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 3. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 4. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 5. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 6. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 7. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 8. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 9. Stavebná fakulta STU pozýva na Deň otvorených dverí!
 10. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 15 935
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 9 980
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 033
 4. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 958
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 294
 6. Kam do tepla v januári? 2 275
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 992
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 1 938
 9. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 339
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa 1 241

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Zdanenie bitcoinu, menej výhodné sporenie. Čo chystá Kažimír

Zdania obchody, keď spotrebiteľ platí za tovar kryptomenami a stavebné sporenie bude ešte menej výhodné.

SVET

Babiš nedostal dôveru, vládnuť môže roky. Čo čaká Česko?

Český premiér vedel, že hlasovanie o dôvere prehrá.

KOMENTÁRE

Precenili Slováci v roku 1993 nadchádzajúcu zmenu?

Ako si spoluzakladateľ Slovak Spectator spomína na rozdelenie.

KULTÚRA

O smrti speváčky The Cranberries špekulujú

Záhadným spôsobom zrušila aj koncert v Bratislave.

Neprehliadnite tiež

Tomanová sa nevzdá funkcie detskej ombudsmanky

Tomanová žiada politikov, aby zvažovali, do akej miery budú vstupovať do riešenia prípadov týkajúcich sa detí.

Trenčianske Teplice trápi silné sneženie

Nepriaznivá poveternostná situácia, sneženie a poľadovica komplikujú dopravu na cestách aj v Trenčianskych Tepliciach a okolí.

Pre nedostatok odborných lekárov svidnícka pôrodnica od februára končí

Problém s nedostatkom atestovaných gynekológov vyvrcholil v závere minulého roka.

Kaliňák požiada vo veci vydania Kosíka o pomoc rezortných kolegov z EÚ

Časový horizont návratu Kosíka je však podľa neho ťažké odhadnúť.

Nemecký minister zahraničných vecí vníma Slovensko ako most medzi západom a východom

Podľa Sigmara Gabriela Slovensko dokáže vysvetliť EÚ motivácie nových krajín.