KOŠICE 26. marca (SITA) – Prvé dve súkromné prírodné rezervácie na Slovensku začnú oficiálne existovať od 1. apríla v lesoch patriacich Lesoochranárskemu zoskupeniu VLK. Prírodná rezervácia Vlčia sa nachádza v Čergovskom pohorí a rezervácia Rysia je v Strážovských vrchoch. Sú to prvé súkromné prírodné rezervácie zamerané na záchranu lesov v strednej a východnej Európe. Agentúru SITA o zriadení rezervácií informoval náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč. Rezerváciu Vlčia slávnostne otvárajú dnes za účasti predstaviteľov štátnej správy a zahraničných hostí. Krstným otcom rezervácie je riaditeľ Národného parku Bavorský les Carl F. Siner.
Prírodná rezervácia Vlčia v Čergovskom pohorí je jedľovo-bukovým lesom s rozlohou 21,24 hektárov. Ešte v roku 1997 ponúkol vlastník tento les na predaj a VLK vtedy rozbehol unikátnu akciu Kúp si svoj strom, v ktorej ponúkal symbolickú kúpu stromu za 1 000 Sk. Akcia získala veľkú popularitu a do februára 2002 si strom kúpilo 1 200 podporovateľov nielen zo Slovenska, ale i ďalších 18 štátov sveta. VLK ešte pred piatimi rokmi požiadal Krajský úrad v Prešove o vydanie vyhlášky zriaďujúcej rezerváciu. Krajský úrad vydal vyhlášku, ktorá nadobudne účinnosť 1. apríla 2004 až pod sústredeným tlakom verejnosti a nadriadených štátnych orgánov.
Súkromná prírodná rezervácia Rysia je bukový les s rozlohou 37 hektárov, ktorý daroval VLK-u lekár z Kokavy nad Rimavicou. Dar bol bezprostrednou reakciou majiteľa lesa na akciu Kúp si svoj strom a na úspešnú blokádu holorubnej ťažby vo vyše dvesto prirodzených porastoch v CHKO Poľana, ktorú zorganizoval VLK v roku 1998. Les bol zaradený do siete evolučných lesov. Proces vyhlasovania za súkromnú rezerváciu bol v tomto prípade podstatne jednoduchší ako v prípade čergovskej Vlčej. Od podania návrhu po vyhlásenie uplynul len rok a tri mesiace.
Lesoochranárske zoskupenie VLK je hnutie priateľov lesa, ktoré minulý rok oslávilo desať rokov od svojho vzniku. Zameriava sa na záchranu prirodzených lesov prostredníctvom prác v teréne, priamymi akciami alebo výkupom území. VLK vlastní a užíva 220 hektárov slovenských lesov a má takmer 500 členov a 2 000 podporovateľov.