Londýn 26. marca (TASR) - Pre Slovákov sú prezidentské voľby, ktoré sa konajú 3. apríla, nudnou záležitosťou, ale pre nezasvätených sú takmer šokom, napísal vo svojom najnovšom vydaní britský týždenník Economist.
Jedným z popredných kandidátov je Vladimir Mečiar, bývalý premiér, ktorý patril k strojcom rozpadu Československa v roku 1993. Za jeho vlády hospodárstvo ovládlo rodinkárstvo a opovrhoval demokratickými normami s takým elánom, že Európska únia i NATO ani len nehovorili o prijatí Slovenska za svojho člena. Vo voľbách pravdepodobne nezvíťazí, ale prečo chce tak veľa Slovákov, aby bol Mečiar hlavou štátu, keď krajina na budúci týždeň vstupuje do NATO a 1. mája do EÚ?, pýta sa Economist.
Táto myšlienka pôsobí podľa londýnskeho časopisu ešte absurdnejšie, ak si čitateľ uvedomí, že slovenská stredopravá vláda, ktorá pripravila Mečiara o moc pred šiestimi rokmi a v roku 2002 znovu zvíťazila vo voľbách, žne pochvalu v celej Európe za svoje ekonomické a sociálne reformy. Do krajiny prúdia zahraničné investície a nezamestnanosť klesá.
Na Slovensku je však veľa chudobných, ktorí majú pocit, že z reforiem je viac bolesti, ako zisku. A mnohí z nich podporujú Mečiara rovnako, ako nacionalisti. Expremiér sa uchádza aj o priazeň centristov a vydáva za stúpenca Európy, i keď mal k nemu ďaleko, keď bol pri moci. Úrad prezidenta by mu umožnil veľkolepý odchod z parlamentu, kde mu taktovku z rúk prebral mladý populista Robert Fico, zakladateľ ľavicovej opozičnej strany Smer. Fico je podľa prieskumov najdôveryhodnejší slovenský politik, Mečiar je na druhom mieste a premiér Mikuláš Dzurinda ďaleko za nimi.
Robert Fico sa o úrad prezidenta neuchádza, chce byť premiérom. To umožňuje súčasnému prezidentovi Rudolfovi Schusterovi, aby sa pokúsil o znovuzvolenie ako kandidát ľavice. Schuster porazil Mečiara v prezidentských voľbách v roku 1999, ale jeho hviezda od tých čias bledla. Hlavným kandidátom stredopravých strán je Eduard Kukan, minister zahraničných vecí. V prvom kole volieb zrejme nik nezíska nadpolovičnú väčšinu. V druhom kole pravdepodobne zvíťazí Kukan, ale je tiež možný súboj Mečiar-Schuster.
Economist pripomína, že okrem prezidentských volieb sa na Slovensku uskutoční referendum o predčasných parlamentných voľbách, ktoré požadujú odbory. Hlasné áno v referende povzbudí Fica, rovnako ako prezidentské voľby, bez ohľadu na výsledok. Ak totiž Mečiar prehrá prezidentské voľby, oslabí to jeho pozíciu, a ak vyhrá, odíde z parlamentu. Každá z týchto dvoch možností posunie Fica bližšie k jeho cieľu: prevzatiu moci od Dzurindu bez toho, aby sa o ňu musel deliť s Mečiarom alebo s niekým iným, dodáva Economist.
lb ed