Brusel 26. marca (TASR) Slovensko nebude prijímať recipročné opatrenia voči tým členským štátom EÚ, ktoré po rozšírení obmedzia prístup obyvateľov nových krajín na svoj pracovný trh. Vyplynulo to z vyjadrení premiéra Mikuláša Dzurindu a ministra financií Ivana Mikloša počas summitu únie v Bruseli.
V rámci dnešnej diskusie o lisabonskej stratégii viacero premiérov nastolilo aj tému obmedzení, ktoré sú podľa mnohých v rozpore s lisabonskými cieľmi.
"Na jednej strane sa deklaruje podpora voľného trhu, ktorého súčasťou je samozrejme aj voľný trh práce, na druhej strane dochádza k obmedzeniam zo strany dnešných členských krajín," povedal na záverečnej tlačovej konferencii Mikloš.
Najlepšou odpoveďou Slovenska však podľa neho nie sú odvetné opatrenia, ale reformy.
"Búchanie do stola alebo prijímanie recipročných opatrení mi pripadá trochu smiešne, minimálne neefektívne. Najlepšou odpoveďou je robenie takých reforiem, ktoré - ak nemôžeme dosiahnuť okamžite voľný pohyb našej pracovnej sily - zabezpečia, aby práca prišla k nám, a to najmä prostredníctvom investícií," vyhlásil minister financií.
Premiér vo svojom vystúpení upozornil, že je nebezpečné zatvárať alebo obmedzovať prístup na pracovné trhy pre kvalitných vzdelaných mladých ľudí, "pretože pôjdu tam, kde reštrikcie nie sú, do Ameriky či Japonska".
Z dnešnej diskusie však podľa neho možno očakávať skôr nepriame závery. "Som si istý, že takáto otvorená debata a jasný priamy apel povedie správnym smerom, že apel podložený racionálnymi argumentmi môže zabrať a že krajiny môžu naozaj zvažovať, prehodnocovať či skracovať svoje pôvodné zámery," povedal novinárom.
Už vo štvrtok po summite V4-Benelux sa premiér vyjadril proti prijímaniu recipročných opatrení. "Buďme rozumní, len sa nezosmiešnime. Buď chceme, aby Peugeot prišiel na Slovensko, alebo ho budeme odrádzať tak, že budeme žiadať nejaké trápne papierovanie voči ich expertom," povedal novinárom.
Zo vstupujúcich krajín oznámilo zatiaľ zámer uplatniť reciprocitu Maďarsko a obmedzenia pre cudzincov tento týždeň oznámilo Slovinsko. Jeho prípad je však špecifický napríklad z Rakúska už dnes prúdi do krajiny viac pracovníkov ako naopak.