šom období pravdepodobne siahnuť do peňaženky hlbšie.
Inej cesty niet. Riaditelia študentských domovov si totiž nevedia ďaľšiu relatívne bezproblémovú existenciu internátov predstaviť. Vedúcich pracovníkov núti k zvyšovaniu poplatkov aj zmena metodiky Ministerstva školstva (MŠ) SR v prideľovaní finančných prostriedkov, ktorá sa negatívne odrazila v rozpočtoch viacerých internátov. Počas minulých rokov Ministerstvo školstva účelovo zabezpečovalo celú prevádzku internátov. V roku 2001 však tie isté peniaze prerozdeľuje novým spôsobom. Účelovo je financovaná len práca prevádzkových zamestnancov, zvyšné náklady si internát musí uhradiť z príspevku v ročnej výške 3500 korún na lôžko a jedného študenta. Náklady sú ale nepomerne vyššie.
Ako nám povedal riaditeľ študentského domova Univerzity veterinárneho lekárstva Mgr. Juraj Rusnák, vyzerá to tak, že zvýšenie odsúhlasí Akademický senát začiatkom marca.
"Naši študenti platia momentálne za lôžko 260 Sk. Cena sa ustáli niekde na úrovni okolo 560 korún. Keďže tento rok dostaneme štátnu dotáciu vo výške 3500 Sk na lôžko plus 700 korún na stravu za jedného študenta, budú nám chýbať približne tri milióny na vykrytie výdavkov. Tie zaplatí študent, avšak zvýšenie ceny (konečná suma) bolo prepočítané na základe úvah zvýšenia poplatkov od začiatku roka 2001. To znamená, že už tretí mesiac nám unikne," hovorí J. Rusnák.
V uplynulých dňoch zasadla študentská komora Akademického senátu. Jej členovia prebrali komplexne problém zvýšenia poplatkov, pričom poukazovali na nelichotivú finančnú situáciu študentov.
"Ukazovali nám iné prepočty, akými sme disponovali. Snažili sa nás taktiež presvedčiť, aby sme na tento účel prečerpali aj peniaze určené na obnovu internátu. Budeme musieť teda absolvovať zápas o vzájomné pochopenie, aj keď myslím, že sme ich sčasti presvedčili," tvrdí riaditeľ.
Existencia študentských pôžičiek zrejme sociálne slabším nepomôže. Veď získané peniaze väčšinou vložia do štúdia. Riaditeľ internátu sa preto obáva, že niektorí študenti jednoducho prestanú platiť.
"Doteraz sme síce neplatičov nemali, no tento problém reálne hrozí. Vznikne tzv. začarovaný kruh, na jednej strane nedostaneme peniaze za ubytovanie, no na druhej budeme musieť zaplatiť za energie. Ešte neviem, ako budeme takéto problémy riešiť, no ide o vážnu otázku," zamýšľa sa J. Rusnák.
V internáte UVL je momentálne odsadených 792 lôžok. Najväčší profit má študentský domov z izraelských študentov, ktorý patria do podnikateľskej sféry. Tí si štúdium i ubytovanie hradia v plnej výške. To znamená, že za mesiac zaplatia v prepočte 50 dolárov na účet domova.
V článku uverejnenom v našom denníku v utorok pod názvom: "Vysokoškolské internáty sú nútené zvýšiť poplatky za ubytovanie" zaúradoval novinársky škriatok. V texte sa uvádza, že študenti UPJŠ platia momentálne za lôžko 260 korún. To však nie je pravda, študenti UPJŠ platia za ubytovania na lôžku v dvojposteľovej izbe 350 korún. Suma, ktorú sme uviedli (teda 260 Sk), platí pre študentov Univerzity veterinárneho lekárstva. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Beata
Balogová
