BRATISLAVA 27. marca (SITA) - Slobodné fórum (SF) sa zrodilo podľa Ivana Šimka z konfliktu medzi politikou, ktorá sa stala iba bojom o moc a o záujmy na jednej strane a vierou v to, že verejný život môže mať aj ušľachtilejšie pohnútky. Ako Šimko uviedol v dnešnom otváracom prejave na ustanovujúcom sneme SF, v konflikte, v ktorom nová strana vznikla, nešlo o osoby. "Ide o boj s aroganciou moci, ktorá začala byť len zápasom o bohatstvo a moc," vyhlásil. Zároveň zdôrazňoval, že nebuduje politický subjekt na jedno použitie alebo na odstránenie politického protivníka. SF podľa neho chce byť konštruktívnym opozičným politickým subjektom, ktorý sa hlási k centristicko-pravicovej politike.
Hrozba zneužitia moci podľa Šimka stále existuje. "predseda vlády minulý rok rozohral veľkú spravodajskú konšpiratívnu hru o takzvanej skupine," vyhlásil zakladateľ SF. Zdôraznil, že išlo o arzenál mimo normálnej demokratickej verejnej diskusie, čo viedlo k politickej, ale aj bezpečnostnej destabilizácii Slovenska. Keďže policajné preverovanie nenašlo žiadne porušenie trestného práva, premiér by mal podľa Šimka vyvodiť z toho civilizovaný záver. Šimko tiež dodal, že aj SIS sa v tejto kauze správala neštandardne. "Demokratickým dôsledkom rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní by mala byť výmena vedenia SIS a posilnenie nástrojov jej parlamentnej kontroly," povedal Šimko. Z tohto dôvodu chce na budúci týždeň osloviť predsedov parlamentných strán, okrem SDKÚ, a požiada ich o podporu vytvorenia výboru NR SR na objasnenie konania predsedu vlády v prípade "skupinka".
Šimko je presvedčený, že referendum o skrátení volebného obdobia je v rozpore so základnými pravidlami ústavného života. Predčasné voľby by podľa neho v súčasnej situácii nič nevyriešili. Môžu iba zmeniť pomery síl medzi hlavnými aktérmi verejného života. Predčasné voľby by mohli podľa lídra SF priniesť vládu Smeru, ĽS-HZDS a KSS a zastavili by všetko pozitívne, čo Slovensko dosiahlo. "Preto je referendum nebezpečné a nezmyselné," zdôraznil Šimko. Podľa neho však nikto nerobí pre úspech referenda toľko ako vláda. Upozornil, že referendum je vlastne účasťou už hlasovaním. "Každý, kto príde a vhodí svoj lístok do urny, bez ohľadu na to, ako odpovie na otázku, už svojou účasťou podporuje predčasné voľby. Preto, kto si ich neželá, tak má jednoduchú možnosť, ako to vyjadriť: nejsť," vyzval voličov Šimko. Parlamentné voľby by preto podľa Šimka mali byť v riadnom termíne, teda v roku 2006. Uviedol však, že by sa mohli konať v pôvodnom júnovom termíne.
xd;rp;fa