BRATISLAVA 27. marca (SITA) - Štát by mal venovať pozornosť najmä rómskym osadám, ktorých je na Slovensku približne 600 a žije v nich asi 130 000 ľudí. V rámci zlepšovania situácie v osadách by sa podľa splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity Kláry Orgovánovej mal sústrediť na bývanie a prácu. Tieto oblasti sú aj prioritami práce úradu splnomocnenkyne. "Ak by sme našli prostriedky na bývanie, vyriešilo by sa veľmi veľa vecí, vrátane migrácie," tvrdí. Problém bývania a infraštruktúry v osadách rieši Komplexný rozvojový program rómskych osád, ktorý existuje od roku 2002. Program sa venuje aj vzdelávaniu, zvýšeniu zamestnanosti, či podpore podnikania Rómov. Jeho súčasťou je aj terénna sociálna práca. Za najdôležitejšie však Orgovánová považuje budovanie infraštruktúry a sociálnych bytov v osadách.
Úrad postavil v spolupráci s ministerstvom výstavby v rokoch 2002 a 2003 viacero nájomných obecných bytov nižšieho štandardu pre občanov v hmotnej núdzi. Podľa koordinátora pre bývanie a zamestnanosť z úradu splnomocnenkyne, Antona Hrabovského, súčasne sa venujú výstavbe technickej vybavenosti rómskych osád. V rámci podpory výstavby sociálnych bytov úrad vyčlenil 12 577 500 korún pre obce, ktoré nemali prostriedky na vypracovanie projektovej dokumentácie. Z tejto sumy sa doteraz zaplatilo spracovanie projektovej dokumentácie k 1420 bytov a ďalšie žiadosti sa predkladajú. Úrad podľa Hrabovského podporí tento rok finančnou dotáciou 180 miliónov korún, určenou na vypracovanie projektovej dokumentácie a výstavbu obecných nájomných bytov nižšieho štandardu, 20 vybraných obcí, ktoré na stavbu technickej vybavenosti čerpajú prostriedky Phare.
Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR uvoľnilo od roku 1999 na technickú vybavenosť rómskych osadách z 53 obcí celkovo 120 359 490 korún. Byty za 122 212 240 korún postavili v 21 obciach. Dovedna sa tak podľa Hrabovského použilo na riešenie bytovej a technickej vybavenosti rómskych osád
242 562 730 korún. "Celý technický proces výstavby bytov riadi ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja," dodal Hrabovský.
Zavádzanie infraštruktúry a výstavbu bytov v rómskych osadách podporoval úrad splnomocnenkyne pre rómske komunity v rokoch 2002 a 2003 a do určitej miery aj v tomto roku, konštatovala Orgovánová. Výstavba obecných nájomných bytov nižšieho štandardu a výstavba technickej vybavenosti v rómskych osadách pokračuje a jednotlivé obce svoje žiadosti predkladajú prostredníctvom krajských stavebných úradov.
Pri plnení načrtnutých a ďalších cieľov stratégie je však podľa Orgovánovej veľmi dôležitá spolupráca viacerých rezortov - sociálnych vecí, výstavby, zdravotníctva, školstva a ďalších.