Košice 27. marca (TASR) - O financie z Ministerstva hospodárstva SR na druhú fázu výstavby sa uchádza Košický vedecko-technický inkubátor (KVTI). V tejto súvislosti navštívil dnes inkubátor aj minister Pavol Rusko. Ocenil, že za málo peňazí dokázali iniciátori projektu zrealizovať kvalitný projekt. Preto podľa neho projekt má potenciál, aby rástol a na ministerstve sú podľa neho pripravení urobiť veľa, aby sa našli peniaze na dobudovanie prístavby. Inkubátor je totiž podľa Ruska cestou, ako podporiť rozvoj malého a stredného podnikania v Košiciach.
KVTI otvorili vlani v novembri. Začiatkom tohto roka už v ňom pôsobilo 14 začínajúcich firiem. Ide hlavne o firmy zamerané na vývoj softvéru, ale aj letecké snímanie terénu, umelú inteligenciu či vývoj v oblasti likvidácie PCB látok. Firmy v súčasnosti zamestnávajú približne 25 ľudí a do jedného roka by sa mal ich počet zdvojnásobiť. Zatiaľ tieto novovznikajúce firmy obsadili dve tretiny priestorov určených v inkubátore pre začínajúcich podnikateľov.
Ako vtedy uviedol riaditeľ inkubátora Dominik Mojžiš, do augusta tohto roka chcú ukončiť výstavbu druhej etapy inkubátora. V rámci nej by malo pribudnúť ďalších 500 - 600 metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Priestory prenajímajú začínajúcim podnikateľom v zvýhodnenom režime. Klient platí v prvom roku 25 percent nákladov, v druhom 50 a v treťom 75 percent. Po treťom roku sa inkubačná lehota končí a klient musí byť schopný existovať samostatne bez podpory.
KVTI, ktorý sa orientuje na podporu HI-TECH firiem, má okrem priestorov určených pre začínajúcich podnikateľov vyčlenených aj 20 percent priestorov pre komerčné prenájmy a 30 percent priestorov pre podporné aktivity ako komory, právni poradcovia či konzultanti. Tí musia časť svojich služieb poskytovať inkubátorovým klientom bezodplatne.
Projekt KVIT podporil aj predvstupový fond PHARE sumou 250 tisíc eur. Celkové náklady na 1. etapu predstavovali 25 miliónov Sk. Plocha inkubátora je v súčasnosti asi 1800 štvorcových metrov. Po ukončení druhej a tretej etapy to bude vyše 3000 štvorcových metrov. Miesto v inkubátore by malo nájsť okolo 30 firiem s približne 250 zamestnancami. Celková hodnota projektu po dokončení bude 55 miliónov Sk. Na projekte inovatívneho inkubátora sa podieľali mesto Košice prostredníctvom spoločnosti Cassovia BIC, SOPK, Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania a košické univerzity.