BRATISLAVA 28. marca (SITA) - Po vstupe do Severoatlantickej aliancie bude hlas Slovenska silnejší, keďže každý plnoprávny člen má pri rozhodovaní rovnakú váhu. Podľa ministra obrany Juraja Lišku tento fakt neovplyvní ani to, že sme menší štát, uviedol v rozhovore pre agentúru SITA. Šéf rezortu obrany verí, že Slovensko bude dobrým členom NATO, tak ako to ukazujú aj všetky hodnotenia našej krajiny z predvstupových rokovaní.
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok sa domnieva, že Slovensko i ďalších šesť krajín, ktoré v pondelok zavŕšia svoj integračný proces do NATO, je na členstvo dobre pripravené. Pri príležitosti pondelkového odovzdania ratifikačných listín k Washingtonskej zmluve, ktorej depozitárom je vláda USA, si treba podľa Korčoka pripomenúť rok 1997, kedy Slovensku "ušiel vlak". V tom roku v Madride boli totiž do aliancie pozvaní naši susedia - Česko, Maďarsko a Poľsko, ktorí sa plnoprávnymi členmi stali o dva roky neskôr. Pri vztyčovaní ich vlajok pred centrálou NATO v Bruseli v marci 1999 totiž podľa Korčoka nebolo jasné, či sa aj Slovensku podarí byť tak skoro súčasťou takéhoto ceremoniálu. Ten sa nakoniec uskutoční 2. apríla v Bruseli, po tom ako v pondelok v americkej metropole odovzdá premiér Mikuláš Dzurinda naše ratifikačné listiny.
Spolu so Slovenskom odovzdá vo Washingtone ratifikačné listiny aj Bulharsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Slovinsko. Rozšírenie NATO o ďalšie krajiny bývalého východného bloku bude podľa premiéra M. Dzurindu posilnením princípu slobody a demokracie ako základných pilierov rozvoja transatlantických vzťahov v nadväznosti na nové výzvy, ktorým aliancia čelí v 21. storočí. Počas trojdňovej návštevy USA, na ktorú odcestoval v sobotu, chce slovenský premiér zdôrazniť záujem Slovenska presadzovať základné poslanie NATO, ako je ochrana slobody a bezpečnosti všetkých jeho členov i zachovanie spravodlivého poriadku a trvalého mieru v euroatlantickom priestore.