BRATISLAVA 28. marca (SITA) - Uloženie ratifikačných listín vo Washingtone, po ktorom sa stane Slovensko členskou krajinou Severoatlantickej aliancie je pre krajinu veľkým dňom. "Chápem ho tiež ako uznanie celého kolektívu ľudí, s ktorými som na ministerstve obrany pracoval," povedal.
Počas pôsobenia Jozefa Stanka boli vypracované a veľkou väčšinou poslancov Národnej rady (NR SR) schválené dôležité dokumenty - bezpečnostná, obranná a vojenská stratégia. Naplno sa rozbehla reforma, keď aj za pomoci zahraničných odborníkov bol vypracovaný dlhodobý plán štruktúry a rozvoja ozbrojených síl. "Myslím si, že tým boli položené kvalitné základy pre to, aby sa Slovenská republika vo vojenskej oblasti dostala do nespochybniteľnej pozície", poznamenal s tým, že v tomto období si SR získala tiež veľkú dôveru v medzinárodných inštitúciách, osobitne v členských krajinách aliancie. Stank ďalej zdôraznil, že v tomto období sa tiež viac ako zdvojnásobil počet príslušníkov pôsobiacich v zahraničných misiách. "V tom čase vznikol spoločných česko-slovenský prápor, ktorý dodnes pôsobí v Kosove, zapojili sme sa do operácie Trvalá sloboda v Afganistane," uviedol. Slovensko tak podľa neho preukázalo, že o spoločnej obrane nielen teoreticky hovorí, ale aj prakticky zobralo svoj diel zodpovednosti za mier vo svete.
Stank ďalej uviedol, že naštartované reformy v Ozbrojených silách SR (OS SR) pokračujú, najvýraznejší pokrok vidí v profesionalizácii. "Pokiaľ ide o modernizáciu, tam to nejde potrebným tempom," dodal. Dôvodom sú finančné prostriedky, ktoré rezort obrany nedostáva v takej výške, ako sa pôvodne aj v rámci obranného plánovania predpokladalo.