Bratislava 29. marca (TASR) - Policajnému zboru (PZ) dôveruje 53 percent občanov a nedôveruje 44 percent. K názoru, že sa činnosť polície počas uplynulého roku zlepšila, sa prikláňa 30 percent občanov SR, čo je oproti máju 2002 nárast o 13 percent.
Z prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky vyplynulo, že necelá polovica respondentov (47 percent) si myslí, že práca policajtov zostala rovnaká. Zhoršenie vníma 17 percent opýtaných, avšak podiel tých, ktorí hovoria o zhoršení v porovnaní s rokom 2002 klesol o polovicu. Prieskum sa uskutočnil v dňoch od 1. do 9. marca na vzorke 1241 respondentov vo veku od 16 rokov.
Zlepšenie vidí najmä mladšia a stredná generácia so stredoškolských a vysokoškolským vzdelaním. Aj oslovení z obcí s počtom obyvateľov do dvoch tisíc a veľkých miest nad 100 tisíc obyvateľov nadpriemerne deklarovali zlepšenie činnosti Policajného zboru (PZ) za posledný rok, podobne tak odpovedali v Banskobystrickom a Prešovskom kraji.
Pocit bezpečia sa v porovnaní s odpoveďami spred dvoch rokov výraznejšie nezmenil. Bezpečne sa cítia takmer dve tretiny opýtaných. Viac ako tretina sa v mieste svojho bydliska necíti bezpečne.
Pri konkretizácii miesta pocitu bezpečia sa takmer polovica všetkých respondentov vyjadrila, že sa cíti bezpečne doma aj na verejnosti. Išlo predovšetkým o mužov, mladšiu a strednú generáciu so stredným a vysokoškolským vzdelaním. Z pohľadu socioprofesijných skupín majú nadpriemerný pocit bezpečia doma aj na verejnosti podnikatelia, zamestnanci, nekvalifikovaní robotníci a ostatní ekonomicky neaktívni ľudia.
Asi tretina oslovených sa vyjadrila, že sa cíti bezpečne iba doma. Tento názor dominuje u občanov vo vekovej skupine od 50 do 59 rokov so stredným vzdelaním bez maturity, s vysokoškolským vzdelaním, u kvalifikovaných robotníkov a nezamestnaných. Necelá pätina opýtaných sa necíti bezpečne ani doma ani na verejnosti. Sú to prevažne starí ľudia so základným vzdelaním.