Bratislava 13. októbra (TASR) - Za mier pre 192 štátov, v ktorých sú osadené Stĺpy mieru, sa prihovárali účastníci dnešnej medzinárodnej mierovej slávnosti na bratislavskom Slavíne. Konala sa pri príležitosti nedožitých osemdesiatych narodenín Alexandra Dubčeka.
Na Mierovej lúke Alexandra Dubčeka otvoril slávnosť primátor Bratislavy Jozef Moravčík za prítomnosti piatich hostí z Japonska, kde vznikla myšlienka Stĺpov mieru. Organizátorom slávnosti bolo občianske združenie Zdravá spoločnosť, ktorá uznáva osobnosť Dubčeka ako nositeľa myšlienok pokoja, mieru, tolerancie a vzájomného porozumenia.
Na podujatí sa zúčastnili okolo 100 ľudí, ktorých prostredníctvom listu pozdravil aj prezident SR Rudolf Schuster. V kultúrnom programe účinkoval spevácky zbor Canens a detskí umelci.
Myšlienka osadzovania Stĺpov mieru vznikla v roku 1955 v Japonsku. U nás boli prvé stĺpy osadené v roku 1997 na Slavíne. Slovensko sa tak zaradilo do Svetového mierového projektu OSN. Mierové slávnosti sa konajú po celom svete, premiéru na Slovensku mali vlani v Košiciach.
Alexander Dubček sa narodil 27. novembra 1921 v Uhrovci. Politické úsilie reformného krídla Komunistickej strany Československa pod jeho vedením vyústilo v roku 1968 do obrodného procesu tzv. Pražskej jari. Išlo v nej o hľadanie tzv. tretej cesty budovania socialistického štátu, dobovým heslom reformátorov bol "socializmus s ľudskou tvárou". Po násilnom potlačení obrodného procesu v auguste 1968 bol Dubček vyše dvadsať rokov prenasledovaný.
Do politiky sa vrátil po "nežnej revolúcii" v roku 1989. Stal sa jedným z popredných predstaviteľov novembrových udalostí, pôsobil ako predseda Federálneho zhromaždenia ČSFR, krátky čas bol lídrom Sociálnodemokratickej strany Slovenska.
Dubček zomrel 7. novembra 1992 v pražskej nemocnici na následky vážnych zranení, ktoré utrpel pri autohavárii.
Vo fotoodbyte TASR sú k dispozícii snímky.