orgánom so 130 členmi. Za toto rozhodnutie hlasovali aj Peter Weiss, podpredseda Milan Ftáčnik i ďalší členovia iniciatívy SDĽ - moderná európska socialistická strana. Ako povedal predseda ľavičiarov Jozef Migaš, "SDĽ touto formou uzatvára tento spor vnútri strany".
Podľa Migašových slov diskusiu obohatil aj dokument pripravený iniciátormi spomínanej iniciatívy, ktorý bude využitý v ďalšej činnosti strany a najmä pri príprave jej politického programu.
Republiková rada posilnila právo menšiny v straníckom orgáne na dokumentovanie menšinového názoru a tak menšinový názor v orgánoch a organizáciách SDĽ bude písomne zadokumentovaný a použitý pre vnútrostranícku diskusiu. Stane sa tak vtedy, ak za písomne predložený návrh nebude hlasovať väčšina, ale jeho prijatie podporí aspoň 25 % orgánu.
Iniciatívu s názvom Strana demokratickej ľavice ako moderná európska socialistická strana počas prvej časti 6. zjazdu v Košiciach podpísalo vyše 40 delegátov bezprostredne po znovuzvolení Jozefa Migaša na čelo strany. Októbrová druhá časť zjazdu rozhodla, že o vzniku názorových platforiem sa uskutoční vnútrostranícka diskusia, ktorá dopadla v pomere približne 80 ku 20 v neprospech zakotvenia názorových platforiem v stanovách. Iniciatívu podporili napr. Weiss, Ftáčnik, Orosz, Schmögnerová a ďalší.
Vylúčením Jozefa Tuchyňu zo SDĽ sa dnes Republiková rada nezaoberala. Podľa Migaša to nepatrí na pôdu rady, ale rozhodnúť o tom musí jeho materská organizácia v Trenčíne. Tuchyňa oficiálne opustil rady poslaneckého klubu SDĽ 22. februára. Klub vyjadril hlboké sklamanie nad tým, že tento ich už bývalý člen pri hlasovaní o novele Ústavy SR "uprednostnil svoj osobný záujem pred prioritným národnoštátnym záujmom" a na hlasovaní 23. februára sa nezúčastnil.