BRATISLAVA 30. marca (SITA) - Ak vláda nedofinancuje verejné vysoké školy v tomto roku 280 miliónmi korún na zabezpečenie ich základnej prevádzky, hrozí, že v septembri vyústi krízový stav do zastavenia výučby. Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave o tom informoval prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Juraj Sinay. SRK sa dnes na mimoriadnom zasadnutí pléna zhodla, že Návrh východísk rozpočtu verejnej správy na roky 2005 až 2007, ktorý predložil minister financií, je pre verejné vysoké školy neprijateľný. Podľa návrhu rozpočtu si totiž majú z vlastných výnosov financovať výdavky na energie, zabezpečiť rutinnú údržbu a iné rozpočtom nepokryté výdavky.
Podľa Sinaya by mali školy svoje vlastné výnosy používať najmä na skvalitnenie pedagogického procesu a podporu vedy, výskumu a umeleckej činnosti. Ako konštatovali členovia SRK, návrh rozpočtu nesvedčí o tom, že Slovensko naplní cieľ krajín Európskej únie, ktorá plánuje, že v roku 2010 bude podiel štátnej dotácie na vedu a výskum jedno percento hrubého domáceho produktu (HDP) oproti dnešným 0,34 percenta HDP. Celkovo by mal byť podiel verejných prostriedkov na vedu a výskum v roku 2010 na úrovni troch percent HDP. "Všade sa hovorí o tom, že veda, výskum a vzdelanie sú prioritou, tak prečo ich nezaradiť už do východísk rozpočtu," reagoval Sinay na názory, že rozpočet má rezervy, ktoré sa použijú práve do školstva.
"V skutočnosti bude vlastne podiel z HDP určený školstvu každoročne klesať," vysvetľoval Sinay. Malé zvyšovanie financií zo štátneho rozpočtu totiž nebude stačiť na to, aby sa školy udržali na dnešnej úrovni. V skutočnosti to nie je rozvoj a dobehnutie krajín OECD, ale stagnácia, konštatoval Sinay.