BRATISLAVA 14. októbra (SITA) – V stredu o 10:00 sa v Bratislave začne 52. schôdza Národnej rady SR. Navrhovaný program obsahuje 118 bodov, medzi ktorými nechýba ani požiadavka poslancov SNS blízkych predsedníčke Anne Malíkovej na vytvorenie samostatného
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
poslaneckého klubu. Ten by tvorili siedmi poslanci, ktorí kandidovali za SNS a Imrich Sládeček - nominant SOP a v súčasnosti nezávislý poslanec.
Do prvého čítania by sa v zákonodarnom zbore mal dostať aj návrh poslanca a predsedu Smer-u Roberta Fica o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý vláda nepodporila. Fico navrhuje, aby štát mohol na základe súdneho rozhodnutia odňať majetok osobám, ktoré nie sú schopné hodnoverne dokázať jeho legálny pôvod. Aby sa vylúčilo podozrenie z ovplyvňovania, právo podať návrh na začatie konania na súde bude mať len generálny prokurátor.
V návrhu programu októbrovej schôdze je aj vládny návrh o verejnom ochrancovi ľudských práv - ombudsmanovi, ktorý pred mesiacom schválila vláda. Ombudsman bude nezávislý, správy o svojej činnosti bude predkladať parlamentu a bude sa môcť naňho obrátiť každý občan alebo firma, ak sa domnievajú, že orgány verejnej správy svojím konaním, rozhodovaním alebo nečinnosťou porušili ich práva alebo princípy demokratického štátu. Oproti pôvodnému zámeru sa právomoci rozšírili smerom k poisťovniam, zdravotníckym inštitúciám a firmám aktívnym vo verejnej správe. Prvého slovenského ombudsmana by mala NR SR zvoliť najneskôr v januári. V jeho bratislavskej kancelárii by malo pracovať asi 16 pracovníkov, z toho polovica právnikov.
Parlament by sa mal zaoberať aj vládnym návrhom zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby, ako aj poslaneckou novelou zákona o zmiernení niektorých majetkových krívd spôsobených cirkvám a náboženským spoločnostiam. Pred zákonodarcov by sa mala dostať aj vojenská stratégia SR, návrh na vyslanie jednotky Armáda SR do spoločného česko-slovenského práporu v rámci KFOR na hranici medzi Srbskom a Kosovom a návrh poslanca Jána Langoša na vydanie zákona o pamäti národa.