STV: SOP v parlamente nepodporí zvyšovanie dôchodkového veku žien
BRATISLAVA 14. októbra (SITA) - Zákon, ktorým sa zvyšuje dôchodkový vek žien, je kompromisným návrhom. Uviedla to v relácií STV O 5 minút 12 štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Edit Bauer. Zákon vláda podľa nej schválila preto,
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
že do roku 2020 pre znižovanie pôrodnosti pribudne 400 000 dôchodcov. Keďže sa rodí stále menej detí, bolo potrebné urobiť kroky, aby bol dôchodkový systém udržateľný. Bauer dodala, že tento krok bol pripravený už za federácie a zdôraznila, že podobný krok urobili už aj v Maďarsku a ČR.
SNS so zvyšovaním dôchodkového veku nesúhlasí. Keby sa zvýšil aj dôchodkový vek mužov, mohlo by sa stať, že by sa muži dôchodku nedožili. Tento spôsob je podľa podpredsedu SNS Viliama Oberhausera neetický, pretože tlačíme matku, aby sa postavila rovnocenne k mužom. "Vieme, že dnes rovnocenné postavenie žien v spoločnosti nie je," povedal Oberhauser a argumentoval aj nižším priemerným platom žien. "Tento zákon, ak sa v parlamente prijme, ženy doslova poškodí," dodal Oberhauser. Mali by sa hľadať radšej podporné mechanizmy pre lepší demografický vývoj na Slovensku. Predlžovať dôchodkový vek môžeme podľa Oberhausera až po predĺžení priemerného veku slovenského obyvateľstva.
Podľa predsedu SOP Pavla Hamžíka tento vládou schválený zákon nie je dobrým začiatkom reformy. Treba sa zaoberať najmä udržateľnosťou sociálneho systému z finančného hľadiska. Na tento krok neboli pripravené ani ženy, ktorých sa to týka. SOP nebude súhlasiť s vládnym návrhom v parlamente. Hamžík dodal, že bude treba vyriešiť otázku zamestnanosti najmä žien po štyridsiatke.
Podpredseda KDH Július Brocka tvrdí, že na reformu dôchodkového systému nie sú pripravené nielen niektoré ženy, ale ani niektorí ministri. Brocka vyhlásil, že Sociálna poisťovňa nemá dostatok peňazí ani na vyplácanie dôchodkov pre súčasných dôchodcov. Prvotným záujmom KDH je to, aby bolo dosť peňazí na dôchodky a na ich zvyšovanie. A to sa dá urobiť iba touto reformou, dodal. Ženám, ktoré sa chcú venovať starostlivosti o deti, by sme mali do odpracovaných rokov rátať aj materskú dovolenku a starostlivosť o dieťa do 6 rokov veku, dodal Brocka v diskusnej relácií STV.