SME

Chronológia vybraných vťahov medzi SR a Izraelom

Bratislava 14. októbra (TASR) - Na pozvanie ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana uskutoční v pondelok 15. októbra jednodňovú oficiálnu návštevu ...

Bratislava 14. októbra (TASR) - Na pozvanie ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana uskutoční v pondelok 15. októbra jednodňovú oficiálnu návštevu SR podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Štátu Izrael Šimon Peres s delegáciou. Pri tejto príležitosti prinášame chronológiu vzťahov medzi oboma republikami.

3.-6. januára 1994 - Delegácia vlády SR na čele s premiérom Jozefom Moravčíkom navštívila Cyprus a Izrael. Návšteva Izraela sa uskutočnila na pozvanie tamojšieho ministra zahraničných vecí Šimona Peresa. Témou návštevy boli vzájomné vzťahy a možnosti ďalšej spolupráce vo všetkých oblastiach.

SkryťVypnúť reklamu

23.-25. marca 1994 - Slovenská delegácia na čele s ministrom obrany Pavlom Kanisom navštívila Izrael. Pavol Kanis sa stretol s izraelským premiérom Jicchakom Rabinom, ktorý zastával aj post ministra obrany a s ministrom zahraničných vecí Šimonom Peresom. Politici rokovali najmä o zahraničnopolitických a bezpečnostných otázkach a o spolupráci na úrovni rezortov obrany.

22. augusta 1994 - Zmluvu o leteckej doprave medzi Slovenskom a Izraelom podpísali v Bratislave minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan a izraelský minister dopravy Jisrael Kessar. Izraelský minister sa stretol aj s ministrom dopravy SR Mikulášom Dzurindom, s ktorým rokoval o vývoji dopravy a ekonomiky.

26.-27. augusta 1994 - Slovensko navštívil predseda izraelského parlamentu (Knesetu) Ševah Weiss. Rokoval s predsedom Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Ivanom Gašparovičom, s ktorým diskutoval najmä o vyrovnaní sa Slovenska s antisemitizmom z minulosti. Ševah Weiss sa zúčastnil aj na oslavách 50. výročia SNP.

SkryťVypnúť reklamu

27. februára 1995 - Ministri zdravotníctva SR Ľubomír Javorský a Izraelu Efraim Sneh podpísali v Bratislave dohodu o spolupráci v oblasti zdravotníctva a lekárskych vied.

2.-5. júla 1995 - Delegácia Národnej rady SR vedená jej predsedom Ivanom Gašparovičom navštívila Izrael. Gašparovič sa stretol s izraelským premiérom Jicchakom Rabinom a ministrom zahraničných vecí Šimonom Peresom. Politici diskutovali o aktuálnej politickej situácii a vzájomných medzištátnych vzťahoch. Slovenská delegácia sa stretla aj s predsedom Knesetu Ševahom Weissom.

6. novembra 1995 - Delegácia vlády SR na čele s premiérom Vladimírom Mečiarom sa v Izraeli zúčastnila na pohrebe zavraždeného izraelského premiéra Jicchaka Rabina. Slovenská delegácia sa stretla s izraelským prezidentom Ezerom Weizmanom a vyjadrila mu úprimnú sústrasť.

SkryťVypnúť reklamu

9. novembra 1995 - Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva SR Norbert Beňuška v Izraeli podpísal s riaditeľom izraelského ministerstva poľnohospodárstva Jonatanom Bassim dohodu o spolupráci v oblasti ochrany rastlín, veterinárnej medicíny a vzájomnej spolupráci medzi oboma rezortmi.

23.-24. januára 1996 - Minister zahraničných vecí SR Juraj Schenk sa v Izraeli zúčastnil na Valnom zhromaždení Svetového židovského kongresu, kde vystúpil s prejavom o postavení židovskej komunity na Slovensku. Schenk sa stretol s izraelským premiérom Šimonom Peresom a predsedom Knesetu Ševahom Weissom.

22. mája 1996 - Dohodu o voľnom obchode medzi Slovenskom a Izraelom podpísali v Bratislave minister hospodárstva SR Ján Ducký a izraelský minister priemyslu a obchodu Miša Hariš. Dohoda nadobudla platnosť 1. januára 1997 po ukončení ratifikačného procesu v oboch štátoch.

SkryťVypnúť reklamu

22. januára 1997 - Nótou Ministerstva zahraničných vecí SR zo 17. januára 1997 vstúpila do platnosti Dohoda o spolupráci v oblasti fytosanitárnej a Dohoda o spolupráci v oblasti veterinárnej medicíny medzi vládami SR a Izraela. Zjednodušením predpisov v oblasti hygieny rastlín a zvierat prispejú podpísané dokumenty k minimalizácii strát pri poľnohospodárskej a živočíšnej výrobe, ako aj k rozvoju vzájomného obchodu.

2. septembra 1997 - Vstúpila do platnosti dohoda o bezvízovom styku medzi Slovenskom a Izraelom.

-november 1997 - Prezident Sipox holding, a. s., Jozef Majský počas štyroch dní svojej cesty v Izraeli rokoval s predstaviteľmi rôznych spoločností a orgánov. Medzi nimi bola aj štátna organizácia SIBAT, ktorá udeľuje licencie a dáva objednávky na výrobu vojenskej techniky v mene izraelského ministerstva obrany. Slovenského podnikateľa prijal izraelský prezident Ezer Weizman a predstavitelia parlamentu krajiny - Knesetu.

SkryťVypnúť reklamu

2.-4. mája 1998 - Izrael oficiálne navštívil minister kultúry SR Ivan Hudec. Slovenský minister sa stretol s predsedom výboru Knesetu pre kultúru Emanuelom Zismanom a ministrom školstva, kultúry a športu Jicchakom Levym.

8. septembra 1999 - Izraelský veľvyslanec vo Viedni Nathan Meron, ministerka financií SR Brigita Schmögnerová a štátny tajomník ministerstva financií SR Vladimil Podstránsky podpísali v Bratislave dohodu medzi SR a Izraelom o zamedzení dvojitého zdanenia a o podpore a vzájomnej ochrane investícií.

7.-10. februára 2000 - Prezident SR Rudolf Schuster navštívil Izrael. Stretol sa s prezidentom Ezerom Weizmanom, premiérom Ehudom Barakom, ministrom zahraničných vecí Davidom Levym a starostom Jeruzalema Ehudom Olmertom. Rokovania sa týkali pozície Izraela v blízkovýchodnom mierovom procese, situácie židovskej komunity na Slovensku a medzinárodnej spolupráce. Prezidenta Schustera na rokovaniach sprevádzal šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan a minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš, ktorý v Izraeli podpísal s izraelským ministrom zahraničných vecí Davidom Levym Dohodu o spolupráci v oblasti rastlinnej a živočíšnej výroby, vodného hospodárstva a lesníctva.

SkryťVypnúť reklamu

9.-15. apríla 2000 - Bratislavský primátor Jozef Moravčík sa v Jeruzaleme zúčastnil na Jeruzalemskej konferencii primátorov vybraných miest sveta. Témou seminára bol rozvoj miest a zachovávanie ich kultúrneho dedičstva.

16. októbra 2000 - Námestník ministra obrany Šátu Izrael Efraim Sneh na Slovensku rokoval s ministrom obrany SR Pavlom Kanisom o slovensko-izraelských vzťahoch v oblasti obrany. Izraelského hosťa prijal aj predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda a minister hospodárstva SR Ľubomír Harach.

2. novembra 2000 - Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ rokoval v Izraeli s námestníkom ministra zahraničných vecí Izraelu Nawafom Masalhom. Rokovaniam dominovala téma vzťahov medzi oboma štátmi.

7. novembra 2000 - Minister dopravy SR Jozef Macejko sa v Izraeli stretol so svojim rezortným partnerom Benjaminom Ben-Eliezerom. Partneri rokovali o priebehu privatizácie telekomunikácií, ktorá sa uskutočňovala paralelne v oboch štátoch.

SkryťVypnúť reklamu

22. novembra 2000 - O zlepšení spolupráce medzi mestami Bratislava a Jeruzalem rokovala v Bratislave delegácia jeruzalemského primátora Ehuda Olmerta s primátorom slovenskej metropoly Jozefom Moravčíkom. Ehud Olmert si pozrel aj bratislavskú hrobku rabína Chatama Sofera a vyjadril potešenie nad jej rekonštrukciou. Olmerta prijal aj prezident SR Rudolf Schuster.

4.-7. júna 2001 - Štátny tajomník ministerstva obrany SR Jozef Pivarči v Izraeli rokoval s izraelským ministrom obrany Benjaminom Ben-Eliezerom a ministrom dopravy Efraimom Snehom o spolupráci v oblasti vojenstva a obranného priemyslu.

10. septembra 2001 - Návšteva Jossiho Katza na čele Izraelsko-slovenskej skupiny priateľstva v slovenskom parlamente bola zároveň návštevou krajana. Narodil sa totiž v Mojmírovciach pri Nitre. Poslanec Knesetu si spolu s prezidentom SR Rudolfom Schusterom uctili pamiatku obetí holokaustu pri jeho bratislavskom pamätníku. Prijal ho tiež minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 970
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 828
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 130
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 424
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 120
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 650
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 235
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 837
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu