Zvolen 14. októbra (TASR) - Počet medveďov a vlkov sa na Slovensku v posledných rokoch zvýšil. Naopak, stav rysov sa takmer nezmenil, pričom tieto zvieratá patria v SR medzi najohrozenejšie veľké šelmy. Kritická je situácia v počte divých mačiek.
Konštatovali to účastníci trojdňovej 5. odbornej konferencie Výskum a ochrana cicavcov na Slovensku, ktorá sa dnes skončila vo Zvolene. Zúčastnilo sa na nej takmer sto zoológov, ochrancov prírody a ďalších odborníkov z Poľska, Česka a Slovenska.
Ako pre TASR uviedol zoológ Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky v Banskej Bystrici Peter Urban, iné počty v SR žijúcich veľkých šeliem udávajú lesníci a iní ochrancovia prírody. Je to aj preto, lebo nie je spracovaná jednotná metodika ich sčítavania. Odborníci na stretnutí vo Zvolene sa preto dohodli, že medzirezortná komisia ju spracuje do polovice novembra, aby hneď po tom, ako napadne sneh, mohli podľa nej spočítať medvede a neskôr aj ostatné veľké šelmy.
Účastníci konferencie sa okrem iného zaoberali aj rozširovaním sa vlkov zo Slovenska do Čiech a Maďarska, o ktoré sa zaujímajú aj príslušné inštitúcie Európskej únie. Spomínaná komisia určí, ktoré pohraničné územia sa kvôli migrácii týchto šeliem budú monitorovať. Priaznivé podmienky pre ich rozšírenie zo Slovenska do Česka sú najmä na Kysuciach, kde rovnomenná chránená krajinná oblasť (CHKO) susedí s rovnakou českou oblasťou Beskydy. Na juhu je to CHKO Slovenský kras a maďarský Národný park AKTELEK.