Na Bilíkovej ulici v Bratislave existuje osemročné gymnázium od roku 1991. Podľa vyjadrenia riaditeľa Milana Antala záujem o štúdium viac ako šesťnásobne presahuje možnosti prijatia. "Deti sú hladné po vedomostiach a odtiaľto majú otvorené dvere na vysoké školy," dodal riaditeľ. Verí, že tlak verejnosti je silný, aby ich MŠ SR nezlikvidovalo.
Osemročné gymnázium na Haanovej ulici je druhý rok v útlme a tým aj v zániku. Napriek tomu, že nesmie prijímať nových žiakov, záujem z celej Petržalky naďalej pretrváva. Študijné zameranie je matematicko-športové a v tomto mesiaci ich basketbalisti vyhrali majstrovstvá Slovenska stredných škôl a vybojovali si účasť na turnaji v Turecku. "O dôvodoch likvidácie nášho gymnázia nevieme. Vôbec nie sme ekonomicky zadlžení," pre TASR uviedla zástupkyňa riaditeľa Mária Mikurčíková. Voči útlmu sa odvolali.
V podobnej situácii je aj bratislavské osemročné gymnázium na ulici I. Horvátha. "Už dva roky musíme rodičom hovoriť, že nemôžeme prijímať žiakov," konštatovala zástupkyňa riaditeľa Alžbeta Halmová. Podľa nej ich MŠ SR dalo do útlmu asi preto, že patria medzi najmladšie osemročné gymnázia, ale verí, že to nie je konečné rozhodnutie. Na začiatku si z vlastného rozpočtu nakúpili učebnice a lavice - teraz nevedia, čo s týmto inventárom.
V Malackách je pre celý okres jediné osemročné gymnázium. Každoročne, ako aj ostatné takéto gymnázia, môžu prijať len jednu triedu s 30 žiakmi. "Máme trojnásobne vyšší záujem," uviedol riaditeľ Miroslav Krčma. Hlásia sa k nim aj žiaci z okresov Senica a Bratislava V.
Rovnaký záujem je aj o štúdium na osemročnom gymnáziu v Senci. Existuje piaty rok a má tiež okresnú pôsobnosť. Za ten čas na ňom ešte ani jeden študent neprepadol. "Bola by škoda, keby nás zrušili," dodala zástupkyňa riaditeľa Agnesa Frčová.