Minister ocenil, že sa SR zapojila do boja proti terorizmu
BRATISLAVA 15. októbra (SITA) - Terorizmus dnes ohrozuje každého bez výnimky a podpredsedu izraelskej vlády a ministra zahraničných vecí Izraela Šimona Peresa teší, že sa do celosvetovej antiteroristickej koalície zapojilo aj Slovensko. Peres dnes v Brati
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
slave po rokovaní s prezidentom Rudolfom Schusterom vyhlásil, že "nebojujeme proti žiadnemu národu, krajine ani náboženstvu, ale proti konkrétnej hrozbe a v tomto boji nemôžeme prestať." Peres ocenil postoj slovenského prezidenta Rudolfa Schustera, ktorý podporuje nastolenie mieru medzi Izraelom a Palestínskou samosprávou a zdôraznil, že Izrael sa snaží zabrániť násiliu a potrebuje na to aj pomoc iných krajín.
Slovensko označil za dobrého priateľa Izraela, ktorého so židovským štátom spájajú spoločné psychologické a historické prvky. "Slovensko sa rozhodlo pre návrat do Európy a návrat k zodpovednosti za svetové dianie, pričom sa prihlásilo k hodnotám bez diskriminácie a antisemitizmu a vstupuje tak do novej etapy vzťahov so židovským štátom," vyhlásil Peres, podľa ktorého sú izraelskí predstavitelia radi, že môžu byť pri tom, ako Slovensko v súvislosti s integráciou do EÚ a NATO modernizuje svoju ekonomiku.
Prezident Rudolf Schuster vyjadril presvedčenie, že na obranu demokratických hodnôt je potrebné vytvoriť širokú celosvetovú protiteroristickú koalíciu bez náboženských kontextov v súlade s príslušnými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN. Odsúdil fanatický terorizmus namierený proti civilnému obyvateľstvu na Blízkom a Strednom východe a vyjadril presvedčenie, že izraelská strana bude pri svojej legitímnej obrane využívať formy rešpektujúce medzinárodné právo. Schuster i Peres podporili rozvoj vzájomného obchodu, slovenský prezident spomenul oblasť poľnohospodárstva, potravinárstva a veterinárnej medicíny. Prezident Schuster podporil založenie Asociácie Peresovho centra mieru v Slovenskej republike, ktoré by sa napríklad mohlo zaoberať rómskou problematikou a interetnickým spolužitím. Zároveň zopakoval pozvanie na návštevu Slovenska pre izraelského prezidenta Mosche Katsava, ktorá by sa mohla uskutočniť na budúci