Banská Bystrica 15. októbra (TASR) - Okresný súd v Banskej Bystrici ako prvý na Slovensku používa pri vybavovaní občianskoprávnych a obchodných sporov projekt Súdny manažment.
V tejto súvislosti predseda Najvyššieho súdu NS SR Š. Harabin pri dnešnej návšteve uviedol, že projektom sa môže skrátiť administratívna časť, ale nie samotné súdne konanie. Predsedníčka OS Jana Dubovcová poukázala na skutočnosť, že realizáciou projektu sa skrátil čas od podania žaloby do prvého rozhodnutia sudcu z takmer 11 na necelých päť mesiacov. Podľa projektu na banskobystrickom súde zákonného sudcu vyberá počítač, čo má podľa jeho autorov antikorupčný charakter. Š. Harabin si myslí, že výber zákonného sudcu je otázka organizácie práce. Poukázal na fakt, že ani jeden členský štát Európskej únie nemá zavedený systém výberu zákonného sudcu počítačovým spôsobom.
Predseda NS SR zdôraznil, že na Slovensku okresné a krajské súdy v predchádzajúcich dvoch rokoch skončili o 39 tisíc vecí menej ako predtým, hoci počet sudcov je vyšší. Preto za 118 miliónov korún, ktoré na tento rok vláda SR schválila na ďalšie rozširovanie projektu, by nakúpil počítače pre všetkých sudcov a vybavil ich databázou, umožňujúcou rýchlejšie sa oboznámiť s novými právnymi normami, judikátmi Najvyššieho súdu SR a pod.
Projekt Súdny manažment má byť témou verejnej diskusie pred televíznymi kamerami, na ktorú Harabin vyzval ministra spravodlivosti SR Jána Čarnogurského a vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša. Obaja sa vyjadrili, že sudcovia banskobystrického okresného súdu po zavedení projektu získali až sedemdesiat percent času, ktorý dovtedy venovali administratívnym prácam. Harabin si myslí, že zavedenie spomínaného projektu na OS v Banskej Bystrici nerobí tento súd rýchlejším, nezávislejším, nestrannejším a ani objektívnejším, ale "určite najdrahším v SR".
Predseda NS SR so sudcami prerokoval otázky korupcie, súdnej reformy a zníženia platov sudcov. Zaoberali sa aj aplikačnými problémami právnej praxe a správou Open Society Institute o nezávislosti súdnictva.