Petrovce 15. októbra (TASR) - S ochranou približne stokilometrovej slovensko-ukrajinskej hranice pred nelegálnou migráciou sa dnes oboznámili členovia Spoločného parlamentného výboru (SPV) Európskej únie a SR.
Počas návštevy hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom a oddelenia Hraničnej polície v Petrovciach v okrese Sobrance sa zaujímali najmä o personálne a technické zabezpečenie, spoluprácu s Ukrajinou a plnenie readmisnej dohody, o najčastejšie krajiny pôvodu migrantov i spôsob zaobchádzania s nimi.
"Naši európski kolegovia dostali odpovede na všetky otázky. Cieľom bolo ukázať, že je tu politická vôľa vytvoriť podmienky, aby sme čo najskôr mohli splniť schengenské kritériá," povedal spolupredseda SPV a predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Peter Weiss. Podľa jeho slov sa ukazuje, že hlavným problémom na hranici nie je personálne zabezpečenie, ale technické vybavenie, ktoré bude SR riešiť s pomocou Európskej komisie. "Nahráva nám skutočnosť, že udalosti z 11. septembra v USA a očakávaná vlna utečencov z Afganistanu bude zvyšovať záujem EÚ, aby táto hranica bola strážená čo najlepšie," dodal Weiss.
Zástupca riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru Miroslav Kolčár europoslancov informoval, že kým vlani na slovensko-ukrajinskej hranici zachytili 1 585 nelegálnych migrantov, k tohtoročnému októbru je to 1 829 ľudí, najmä z Afganistanu, Iraku, Pakistanu, Indie, Vietnamu a Číny. Zvýšil sa aj počet zadržaných prevádzačov. Vlani ich padlo do policajnej siete 72 a od začiatku tohto roku už 75 občanov. Podľa Kolčára hranicu stráži 232 policajtov, 100 vojakov Útvaru vojsk hraničnej a cudzineckej polície a vyše 160 príslušníkov Armády SR. Ich operatívnu činnosť sťažuje nedostatok terénnych vozidiel, špeciálnej infratechniky na nočné videnie a termokamier. Zadržaných cudzincov buď vracajú v rámci readmisnej dohody na Ukrajinu, alebo ich umiestňujú v záchytných táboroch pre utečencov v Sečovciach či v Medveďove. Kolčár poukázal na nedostatočnú komunikáciu so zastupiteľskými úradmi krajín pôvodu migrantov, čo sťažuje vybavovanie nových dokladov pre tieto osoby.