PRIESKUM: Najpesimistickejšou krajinou je Slovensko
PRAHA 15. októbra (SITA/ČIA) – Najoptimistickejšie zo všetkých krajín strednej Európy vidia hospodársky vývoj v nasledovných dvanástich mesiacoch občania Českej republiky. Optimistami sú pritom už dlhodobo skôr mladí ľudia, muži, občania s vyšším vzdelaní
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
m a študenti. Vyplýva to z medzinárodnej porovnávacej štúdie Spotrebiteľský barometer uskutočnenej v júli tohto roku v ČR, Nemecku, Poľsku, Rakúsku a na Slovensku vždy na reprezentatívnej vzorke tisícky náhodne vybraných respondentov vo veku 15 až 79 rokov.
O zlepšení hospodárskej situácie v Českej republike v nasledovnom roku je presvedčených 31 percent opýtaných, zatiaľ čo v Rakúsku je to 21 percent občanov, na Slovensku 10 percent, v Nemecku deväť percent a v Poľsku sedem percent občanov. Najpesimistickejšou krajinou v regióne je podľa Gfk Slovensko, kde viac než polovica obyvateľov očakáva v budúcom roku zhoršenie ekonomickej situácie. Len o niečo lepšie je na tom Poľsko, kde verí v zhoršenie 47 percent obyvateľov. V Nemecku sa takmer polovica obyvateľov (49 percent) domnieva, že sa hospodárska situácia nezmení.
Väčšina Nemcov, Rakúšanov (rovnako 60 percent) i Čechov (56 percent) hodnotí svoju súčasnú finančnú situáciu oproti stavu pred rokom ako rovnakú. Desať percent obyvateľov ČR dokonca považuje súčasný stav za lepší než pred rokom, pričom zlepšenie uviedol aj približne rovnaký počet obyvateľov ďalších krajín. Väčšina Slovákov (55 percent) a Poliakov (51 percent) však považuje svoju súčasnú finančnú situáciu oproti bývalému roku za
Jednou z otázok bola aj pravdepodobnosť kúpy automobilu v nasledujúcich dvoch rokoch. Najviac jeho nákup plánujú Nemci (27 percent) pred Rakúšanmi (24 percent), s výrazným odstupom nasledujú občania Českej republiky (12 percent), Slovenska (8 percent) a Poľska (5 percent).