Bratislava 15. októbra (TASR) - Výsledky expertízy dvoch podozrivých zásielok, zadržaných na pošte, bude mať Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR k dispozícii v utorok 16. októbra.
Obsah obálok, ktorým bol biely prášok, bol zaslaný do laboratórií Štátneho zdravotného ústavu v Banskej Bystrici, kde sa podrobí dôkladnému testovaniu, informovala dnes TASR Rút Geržová z MZ SR. Výsledky testov by mali potvrdiť, alebo vyvrátiť podozrenie z prítomnosti baktérií antraxu.
Ministerstvo vnútra už zverejnilo výsledok expertízy jednej zo štyroch zadržaných podozrivých zásielok. Kryštalická látka, ktorú obsahoval balík zadržaný v Trnavskom okrese, nebola podľa chemikov civilnej ochrany rádioaktívna ani jedovatá.
O zadržaní štyroch zásielok dnes informoval minister vnútra Ivan Šimko. V dvoch prípadoch na podozrivú poštu z Trnavského a Nitrianskeho kraja upozornili občania. Jedna zásielka bola odoslaná z Juhoafrickej republiky. Ďalšie dve dnes zadržali v Piešťanoch.
Minister opätovne vyzval občanov, aby v prípade zistenia podozrivej látky v poštovej zásielke, v liste alebo v balíku, čo najskôr kontaktovali operačné stredisko MV SR na telefónnom čísle 158. Upozornil však, že oznámenie nemôžu občania urobiť anonymne. Odôvodnil to tým, že pre úspešné zvládnutie každého podozrivého prípadu je nevyhnutná súčinnosť s oznamovateľom.
Slovensko má podľa ministra zdravotníctva Romana Kováča dostatok potrebných antibiotík na zvládnutie prípadného výskytu sneti slezinnej. Nejde pritom o žiadne nedostupné špeciálne antibiotiká, povedal minister.
V prípade výskytu ochorenia je potrebné včasné diagnostikovanie. Inkubačná doba sa môže pri antraxe pohybovať od niekoľkých hodín po dva až tri dni. Najnebezpečnejšie je vdýchnutie infikovaného prachu. Antrax sa používa ako biologická zbraň najmä preto, že v spórach je odolný vonkajšiemu vplyvu po dlhý čas. Možnosť nakazenia kontamináciou vody podľa Kováča neprichádza do úvahy.
Podozrivé balíky či listové zásielky sa v týchto dňoch objavili vo viacerých západoeurópskych krajinách. Potvrdený prípad nákazy antraxom tu však na rozdiel od USA zatiaľ nezaznamenali. Pretože v niektorých prípadoch išlo o úmyselné kanadské žartíky, určité štáty zvažujú zmenu legislatívy so zavedením závažných trestnoprávnych dôsledkov pre ich pôvodcov.