Bratislava 16. októbra (TASR) - Správa o diskriminácii a segregácii Rómov na Slovensku nie je dielom Open society institute. Vychádza z "údajného monitoringu" skupiny, v ktorej participovala Rómska iniciatíva Slovenska (RIS), teda politický subjekt spolupracujúci s HZDS. Tvrdí to vicepremiér pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pál Csáky.
"Nemyslím si, že politická strana, ktorá je zjavne v kontakte s opozičným politickým hnutím, sa môže vydávať za objektívneho pozorovateľa," povedal Csáky dnes pred novinármi. Vysvetlil, že materiály, ktoré dostal od spomínanej mimovládnej organizácie, pozostávali z oficiálnej správy o stave súdnictva na Slovensku a o menšinovej politiky. K nim bola pripojená publikácia o Rómoch, ktorá mala výrazne odlišný charakter a silný politický podtext. Keďže prvé dva dokumenty boli v hodnotení napriek istým nepresnostiam podstatne vyváženejšie, Csáky je presvedčený o ich odlišnom autorstve. Preto sa nazdáva, že v tomto prípade boli finančné prostriedky OSI zneužité. Vicepremiér Csáky už listom oslovil chargé dďaffaires USA, veľvyslanca Holandského kráľovstva na Slovensku a OSI, ktoré projekt financovali a požiadal o vysvetlenie. Nevylúčil, že bude v súvislosti s uvedeným dokumentom uvažovať aj o podaní trestného oznámenia za šírenie nepravdivých informácií, okrem iného napríklad o nútenej sterilizácii rómskych žien.
Csáky zopakoval, že správu, ktorá kriticky hodnotí spolužitie rómskej minority s majoritou na Slovensku, považuje za nevyváženú. Vyjadrenia niektorých politikov, ako napríklad Víťazoslava Morica alebo predsedníčky SNS Anny Malíkovej, predsa nemôžeme považovať za serióznu reprezentatívnu vzorku, vyhlásil dnes pred novinármi.
Mimovládna organizácia Open Society Institute, ktorá je financovaná Georgeom Sorosom a koordinuje svoje aktivity z Budapešti, vo štvrtok zverejnila správy z monitoringu postavenia Rómov a nezávislosti súdnictva v desiatich kandidátskych krajinách. Na jej obsah bude prihliadať pri vypracúvaní pravidelných hodnotiacich správ o pokroku uchádzačov na vstup do Európskej únie Európska komisia. Podľa predmetnej správy existuje na Slovensku diskriminácia a segregácia rómskej menšiny, názory politikov majú často rasistický charakter a prevažná väčšina verejnosti má k Rómom diskriminačný prístup. Prináša celý rad konkrétnych príkladov od údajnej sterilizácie rómskych žien na gynekologických oddeleniach po roku 1990 cez umiestňovanie rómskych detí do osobitných škôl až po rasistické vyjadrenia verejných predstaviteľov, medzi ktorými dominuje výrok istého starostu z roku 1999, podľa ktorého "treba všetkých Rómov vystrieľať".