Bratislava 16. októbra (TASR) - Strana demokratickej ľavice (SDĽ) bude žiadať, aby sa Rámcovou zmluvou medzi SR a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBOR) o podpore pri odstavení blokov V1 Jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach zaoberala Národná rada SR na mimoriadnej schôdzi.
"Nemyslíme si, že by sa táto zmluva mala klasifikovať ako prezidentská, teda že by mala byť schvaľovaná parlamentom," povedal dnes TASR podpredseda ľavičiarov a minister školstva Milan Ftáčnik. "Vnímame však potrebu spresnenia záväzkov, ktoré sú v tejto zmluve vyslovené, pretože tu došlo k istému posunu v interpretáciách anglického a slovenského textu," dodal. Na rokovaní parlamentu chce podľa neho hovoriť SDĽ aj o tom, "že Slovensko by nemalo prijímať nejaké neodvolateľné záväzky z hľadiska vyradenia jadrovej elektrárne z prevádzky, ale malo by mať právo alebo možnosť posúdiť ďalšie fungovanie elektrárne v prípade, že to bude možné a bezpečné, aj v roku 2006".
Zmluvou sa v nedeľu zaoberal Republikový výbor SDĽ a ľavičiari chcú o nej hovoriť na stredajšej Koaličnej rade.
Dohodu schválila vláda 26. septembra po mimoriadnom rokovaní Koaličnej rady, pretože minister spravodlivosti Ján Čarnogurský využil právo politického veta. Poslanec parlamentu za SDĽ Peter Bohunický to komentoval slovami: "Ministerský klub situáciu podcenil. To, čo urobilo KDH, odborníci i široká verejnosť očakávali od nás." Ftáčnik však zaváhanie ľavicových ministrov nepripúšťa: "Požadovali sme, aby sa vyjasnili terminologické otázky zmluvy, aby sa vyjasnila záväznosť. Toto všetko bolo na vláde zodpovedané takým spôsobom, že ministri za SDĽ mohli túto zmluvu podporiť." Potrebu ďalšej diskusie o vládou schválenom dokumente odôvodňuje Ftáčnik takto: "To, čo sa vyvolalo následne, súvisí s tým, že to všetko nebolo také jasné a boli sme v časovom tlaku."
Odstavenie elektrárne je horúcou politickou otázkou. Predseda Smeru Robert Fico vyhlásil, že v prípade účasti v budúcej vláde nebude jeho strana plniť záväzok vlády SR z konca roka 1999 voči EÚ predčasne odstaviť bloky V1 Jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach v rokoch 2006 až 2008. Fico tiež chce na začiatku najbližšej parlamentnej schôdze iniciovať uznesenie zákonodarného zboru pre vládu, aby bloky boli odstavené, až keď nebudú spĺňať medzinárodné štandardy. Kresťanskodemokratické hnutie považuje zmluvu svojím obsahom za prezidentskú a bude v rámci koalície presadzovať jej prerokovanie v parlamente. Predseda Strany občianskeho porozumenia Pavol Hamžík zase varuje pred stratou dôvery zahraničných partnerov v SR a tvrdí, že záväzok vlády nesmie byť spochybnený. Podľa podpredsedníčky Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie Zuzany Martinákovej musia byť odborné diskusie o odstavení až na druhom mieste, lebo ide o negociačný záväzok Európskej únii, s ktorým nemožno hazardovať.
Zmluvu 11. októbra parafovali za SR predstavitelia Ministerstva hospodárstva SR a Ministerstva zahraničných vecí SR. Slávnostné podpísanie zmluvy by sa malo uskutočniť 16. novembra v Londýne.