Banská Bystrica 16. októbra (TASR) - Ak špecialisti niektorú zo vzoriek nachádzajúcu sa v laboratóriu Štátneho zdravotného ústavu (ŠZÚ) v Banskej Bystrici označia za pozitívnu, epidemiológovia okamžite pristúpia k potrebným opatreniam. Začnú vyhľadávať všetky osoby, ktoré prišli do kontaktu s inkriminovanou vzorkou pri jej transporte, preberaní a spracovaní. Následne prijmú profylaktické, teda predbežné ochranné liečebné opatrenia. Tie podľa hlavnej odborníčky Ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu Márie Avdičovej spočívajú v prípade antraxu v podávaní antibiotík penicilínového radu, ktoré by mali zabrániť prepuknutiu ochorenia.
Avdičová, ktorá je zároveň vedúcou odboru epidemiológie banskobystrického ŠZÚ, dnes pre TASR ďalej uviedla, že antrax nepatrí do skupiny baktérií s najvyššou virulenciou. "Bacillus antrasis radíme z hľadiska nákazlivosti do tretej skupiny, pričom štvrtú tvorí napríklad ebola," konštatovala. Keďže antrax sa nešíri z človeka na človeka, odpadá pri ňom určitý rad epidemiologických opatrení, ako je napríklad izolácia pacienta.
"Z tohto pohľadu sa teda budeme sústreďovať skôr na usmerňovanie dekontaminácie prostredia," povedala Avdičová. Ako totiž zdôraznila, v tomto smere ide o náročné opatrenia, pretože mikroorganizmus antraxu je necitlivý na mnohé dezinfekčné prostriedky. "Také, ktoré sú špeciálne určené na spóry antraxu, nie sú bežne prístupné a disponujú nimi len zariadenia, kde sa predpokladá ich vyšší výskyt, alebo veterinári," dodala.