ny Jarovnice: výdatné dažde spôsobili prívalovú vlnu, šesť metrov vysokú a 50 metrov širokú, rekapituluje v dnešnom vydaní nemecký denník Die Welt v úvode rozsiahleho článku o rómskej problematike na Slovensku.
Tri a pol roka po tejto apokalypse, konštatujú noviny, sa v Jarovniciach ohlásila návšteva: slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a komisár Európskej únie pre otázky rozšírenia Günter Verheugen, ktorý sa na Slovensku tri dni zaujímal o situáciu rómskej menšiny.
Na obyvateľov obce návšteva priveľký dojem neurobila - v posledných rokoch "ich už bolo mnoho, mnohé aj nasľubovali, máločo však dodržali", posťažoval sa Dezider Lacko, poslanec miestneho zastupiteľstva a vážený vajda tunajších Rómov.
Od katastrofy sa skutočne máločo zmenilo, väčšina z 3000 obyvateľov ešte stále žije v dočasných štátnych obydliach. Žije pritom nie je správny výraz - na ploche dva krát tri metre štvorcové sa tlačia až osemčlenné rodiny. Kto to nevydržal, dal dohromady vlastnú chatrč. Väčšina z nich stojí priamo na brehu riečky, ako by záplavy nikdy neexistovali.
Jarovnice sú mimoriadne tragickým prípadom, všeobecne však životné podmienky Rómov na Slovensku nie sú oveľa lepšie: v krajine existuje takmer 600 takýchto rómskych osád, žije v nich asi 125.000 ľudí. Z celkovo 75.000 dospelých vzdelanie absolvovalo len 6000, pritom je však iba 2000 zamestnaných. Miera nezamestnanosti dosahuje 97 percent, dospelí žijú zo sociálnej pomoci a prídavkov na deti - tieto peniaze však často míňajú za alkohol.
Celkovo sa počet Rómov na Slovensku odhaduje na 500.000, čo je desatina obyvateľstva. Koncentrácia rómskej menšiny je tak v krajine pod Tatrami najvyššia na svete. Premiér Dzurinda tieto čísla pozná - pochádzajú totiž z analýzy jeho poverenca pre rómsku otázku. "Ak nám Pánboh najvyššiu koncentráciu Rómov nadelil, musíme sa s ňou aj vyrovnať," tvrdí premiér.
Verheugen túto dobrú vôľu uznal: "Táto vláda robí všetko, čo je v jej silách. Očakávame však skutočnú stratégiu na riešenie rómskej problematiky, ktorá by mohla byť príkladom aj pre okolité krajiny. Predovšetkým treba odstrániť predsudky voči tejto menšine."
Posledná veta komisára mohla byť adresovaná aj obyvateľom západnej Európy. Po návšteve na Slovensku Verheugen lepšie než kedykoľvek predtým vie, aký problém si EÚ v podobe Rómov pri rozšírení smerom na východ nakladá na plecia: v Rumunsku ich žije 1,5 milióna v najbiednejších podmienkach, v Bulharsku a Maďarsku po 750.000, v bývalej Juhoslávii pol milióna a v Česku asi 200.000.
Západné štáty sa doteraz pred migračnými vlnami napríklad slovenských Rómov uzatvárali znovuzavádzaním vízovej povinnosti. V novej Európskej únii s plným právom voľného pohybu pre všetkých občanov to však už nepôjde. Napriek tomu: vyriešenie rómskeho problému pred prijatím spomínaných kandidátskych krajín Verheugen v skutočnosti neočakáva a riešenie sa ani nemá stať podmienkou integrácie.
Na návštevu Slovenska však komisár neprišiel s prázdnymi rukami, i keď desať miliónov eúr je len kvapkou v mori, uzatvára Die Welt.