Košice 16. októbra (TASR) - Ak Národná rada SR neprerokuje novelu zákona o Ústavnom súde SR v skrátenom legislatívnom konaní, podľa jeho predsedu Jána Mazáka účinnou by sa mohla stať najskôr v marci 2002, teda po vyše roku od schválenia novely Ústavy SR.
Ako dnes Mazák informoval novinárov po stretnutí s predsedom parlamentu Jozefom Migašom v Košiciach, pokúsi sa preto požiadať vládu, aby odporučila jeho skrátené legislatívne konanie. Novela zákona upravujúceho činnosť ÚS totiž mala byť účinná rovnako ako novela Ústavy SR od 1. júla 2001. Hoci šéf parlamentu neprijal toto vyhlásenie s nadšením, vzhľadom na fakt, že ide o ochranu základných práv a slobôd občanov prisľúbil "poslednýkrát zažmúriť oči". Migaš pripomenul, že novela ústavy bola schválená už vo februári a keďže sa vedelo o potrebe nadväzne novelizovať aj zákon o Ústavnom súde, vinníka treba podľa neho hľadať inde.
Zákon, ktorý upravuje činnosť ÚS podľa jeho predsedu teda v žiadnom prípade od 1. januára 2002 účinný nebude. Rovnako je otázne, či sa od toho dátumu naplní ustanovenie o rozšírenom počte ústavných sudcov. Ústava v novom znení totiž hovorí, že ÚS sa skladá z trinástich sudcov. Proces rozšírenia doterajšieho počtu desiatich by sa podľa toho mal už začať. Dnešné vyjadrenia predstaviteľov NR SR a ÚS SR si však v tejto otázke protirečili. Predseda parlamentu tvrdil, že informoval príslušné inštitúcie a požiadal ich o predloženie návrhov na kandidátov tak, aby NR SR do konca roka schválila šiestich kandidátov a prezident z nich mohol vymenovať troch nových sudcov. Podľa predsedu ÚS však celý proces môže začať až 1. januára. Argumentoval pritom tvrdením, že ustanovenie článku 134 odsek 1 bude účinné až od tohto dátumu a "nie je mysliteľné, aby sa teraz navrhovali kandidáti". Od 1. januára teda podľa ústavy troch nových sudcov mať budeme, fakticky a technicky sa to podľa Mazáka uskutočniť nedá.
Predseda NR SR sa dnes vyjadril aj k otázke sťahovania ÚS a vyhlásil, že ÚS by mal principiálne ostať v Košiciach, pričom mu prisľúbil podporu pri hľadaní zodpovedajúcich priestorov. Zároveň zdôraznil, že je zástancom variantu, aby v Bratislave nebolo ani budúce sídlo ombudsmana. "Takéto priestorové diferencovanie inštitucionálneho systému SR by zabezpečilo autoritu jednotlivých regiónov a miest Slovenska," zdôvodnil svoj postoj Migaš.