Bratislava 17. októbra (TASR) - Krátku emotívnu debatu vyvolal dnes návrh zákona so snahou upraviť pravidlá práce poslancov, ktoré formou zákona pripravil Gabriel Palacka. Išlo o preukazovanie prítomnosti zákonodarcov na schôdzach alebo rokovaniach výborov prostredníctvom kontroly hlasovaní.
Medzi zásadné zmeny doterajšieho stavu má patriť určenie času hlasovania počas schôdzí, keď sa v návrhu ráta s ich začiatkom o 18.00 hodine počas každého rokovacieho dňa. Výnimkou bude piatok so začiatkom o 13.00 hodine. Predseda ústavnoprávneho výboru Ladislav Orosz zdôraznil, že takúto úpravu umožňuje aj súčasné znenie pravidiel zákonodarcov.
František Mikloško označil počas rozpravy návrh zákona pripravený poslancom Gabrielom Palackom za absurdný. Ako druhý služobne najstarší člen parlamentu - prvým je zástupca SDĽ Peter Weiss - dôrazne protestoval, aby zákon prikazoval pod sankciou poslancom hlasovať. Vyhlásil, že takúto alternatívu sa neodvážil schváliť ani porevolučný zákonodarný zbor, ktorého bol predsedom v rokoch 1990 až 92.
Počas rozpravy aj ďalší poslanci namietali, že sporné časti návrhu popierajú možnosť vyjadriť slobodnú vôľu poslancov a využiť obštrukciu ako súčasť vyjadrenia svojho postoja k prerokúvanej téme. Peter Brňák vyhlásil, že návrh je náznakom diskreditácie stavovskej cti poslancov. Ivan Gašparovič upozornil na porušenie ústavou zaručených práv poslancov, ktorí okrem iného nemôžu byť stíhaní za hlasovanie alebo nehlasovanie ani po skončení funkčného obdobia.
Palacka navrhol prijať ustanovenie, že trojnásobná neúčasť poslancov na prezentáciách pri hlasovaniach, aj mimo stanoveného času, sa bude považovať za neúčasť na rokovacom dni.
Úprava rokovacieho poriadku ráta so zmenami pravidiel legislatívneho procesu. V záhlaví návrhu musí byť jednoznačne uvedené, aké právne normy sa novým zákonom menia, alebo dopĺňajú. Pri niektorých predkladaných návrhoch zákonov bude musieť vládny kabinet predložiť aj správu o ich prerokovaní a stanovisko Rady hospodárskej a sociálnej dohody.
V zmysle ostatnej zmeny Ústavy SR pribudli parlamentu právomoci voliť troch členov Súdnej rady SR a ombudsmana. Ten bude mať právo zúčastňovať sa na schôdzach NR SR a povinnosť každoročne predkladať poslancom správu o stave dodržiavania základných práv a slobôd. Na základe zmien ústavy bude mať zákonodarný zbor právo rozhodovať o podaní žaloby na prezidenta republiky na Ústavný súd SR, a to trojpätinovou väčšinou. Predseda parlamentu získal právo a povinnosť vyhlásiť voľby do orgánov samosprávnych celkov.
V prípade, že parlament zmeny svojich pravidiel schváli, budú platiť od 1. januára 2002.