Bratislava 18. októbra (TASR) - Hoci inkubačná doba baktérií antraxu v ľudskom organizme je jeden až dva dni, v prípade inhalačnej formy sa môže predĺžiť na šesť až osem týždňov. Po vdýchnutí totiž baktérie potrebujú určitý čas na svoju kultiváciu.
V prípade aerosolovej formy antraxu väčšinou priebeh choroby nedokážu ovplyvniť ani antibiotiká, upozornila dnes vedúca sekcie epidemiológie a mikrobiológie Štátneho zdravotného ústavu (ŠZÚ) Eva Máderová. Práve pľúcna forma ochorenia sa vyskytla v posledných dňoch v USA.
Na Slovensku antrax poslednýkrát zaznamenali v roku 1977. Išlo však o jeho klasickú formu - zoonózu, teda ochorenie prenášané zo zvierat na ľudí. Choroba sa prejavuje horúčkami, bolesťami hlavy, kašľom a zhoršeným dýchaním. Úmrtnosť na antrax pritom predstavuje až 85 percent. Jeho výroba vo veľkom množstve je pomerne jednoduchá. Baktérie sú navyše odolné voči vonkajšiemu prostrediu.
Antrax môže mať okrem pľúcnej aj kožnú formu, ktorá môže vzniknúť priamym dotykom kože s baktériami či poštípaním infikovaným hmyzom. Prenos ochorenia z človeka na človeka je však vylúčený.
Ako biologickú zbraň je možné použiť až 70 druhov vírusov. Okrem antraxu sú najnebezpečnejšie mor a variola. Umelo sa dajú šíriť aj botulizmus, brucelóza, cholera, brušný týfus, žltá zimnica či chrípka. Na svete existuje až 1500 miest, kde sú uskladnené zbierky mikrobiálnych kultúr.
*pk pa