BRATISLAVA 18. októbra (SITA) - Štátny zdravotný ústav (ŠZÚ) vypracoval opatrenia na ochranu pred možným použitím biologických zbraní teroristami. Na tlačovej besede o tom informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Naším cieľom je minimalizovať prípadné oh
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
rozenie zdravia obyvateľstva a znížiť potenciálne riziká v rezorte zdravotníctva, dodal.
Ako Rovný povedal, už v polovici septembra na všetkých regionálnych ŠZÚ zriadili pohotovostnú službu a vypracovali zoznam kontaktných osôb pre prípad mimoriadnej udalosti. Hlavný hygienik súčasne vydal príkaz pre štátnych krajských hygienikov, aby organizačne zabezpečili, prijali a v prípade mimoriadnej udalosti aj uskutočnili opatrenia na zabezpečenie ochrany zdravia, potravín a zdrojov pitnej vody.
"Je jednoduchšie vyrobiť biologické zbrane, než vytvoriť účinnú ochranu proti nim," vyhlásil Rovný. Ako dodal, najdôležitejšie je zabrániť panike vo verejnosti. "Za najdôležitejšie prostriedky proti panike považujeme osvetu a informovanosť, preto v priebehu októbra usporiadame niekoľko seminárov pre odbornú i laickú verejnosť," povedal hlavný hygienik.
Riaditeľ Vojenského ústavu hygieny a epidemiológie (VÚHE) plukovník Ivan Šavrda považuje za najdôležitejšie vypracovať základný systém detekcie, diagnostiky, terapie a likvidácie biologických látok. VÚHE tiež vypracoval súhrn metodických predpisov pre praktických lekárov, lebo podľa Šavrdu sú práve oni prvými, ktorí prídu do kontaktu s obeťami bioterorizmu.
Podľa hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre klinickú mikrobiológiu Cyrila Klementa je síce štatisticky nepravdepodobné, že by Slovensko patrilo medzi cieľové krajiny útoku teroristov, nemožno to však vylúčiť. Z doterajších vzoriek podozrivých na výskyt antraxu sa však ani u jednej zatiaľ nepreukázala prítomnosť tejto látky.
Biologické prostriedky využiteľné na teroristický útok sa podľa druhu rozdeľujú do troch skupín. Medzi nákazy dýchacích ciest patrí napríklad mor a antrax, ktorý sa však vyskytuje aj ako črevná nákaza. Treťou skupinou sú nákazy kože a povrchových slizníc, sem patrí sopľavka a kiahne. Medzi teraz najčastejšie skloňované a zároveň najnebezpečnejšie biologické látky patrí antrax, na ktorého dôsledky zomiera až osemdesiat percent nakazených. Za mimoriadne nebezpečnú je možné považovať aj kiahne, proti ktorým sa neočkuje od roku 1975 a proti ktorým fakticky neexistuje