O opatreniach zaisťujúcich bezpečnosť obyvateľov SR pri možnom šírení nákazy ich dnes prišli informovať kompetentní ministri. Rokovanie parlamentu je neverejné a momentálne sa nedá odhadnúť, koľko času sa NR SR bude zaoberať týmto aktuálnym problémom.
Predtým zákonodarcovia absolvovali pravidelnú štvrtkovú Hodinu otázok premiérovi a členom jeho kabinetu. Najviac otázok bolo určených pre ministra zdravotníctva Romana Kováča. Poslankyňu HZDS Martu Aibekovú zaujímalo, kedy šéf rezortu podá demisiu. Opozičná poslankyňa vychádzala z toho, že Kováča neakceptuje žiadna profesijná zdravotnícka organizácia, samotní zdravotníci, ani občania.
Minister reagoval na tieto slová tvrdením, že sú "zavádzajúce a plné omylov", avšak zároveň chápe, že nemôže byť obľúbeným medzi všetkými. Zdôraznil, že demisiu nehodlá podať a je rozhodnutý vydržať vo funkcii až do konca volebného obdobia. Aibeková na ministrov výpočet krokov, ktoré ministerstvo doteraz vykonalo, uviedla, že takéto vystúpenie by sa skôr hodilo do "humoristickej relácie".
Kováč na pôde parlamentu vysvetlil, prečo v SR nie je pravdepodobnosť, že by došlo k podobnej situácii ako nedávno v Chorvátsku, kde smrť niekoľkých ľudí zapríčinili nevhodné dialyzačné prístroje.
Poznamenal, že v SR sa používajú len hemodialyzátory a dialyzačné prístroje, ktoré sú registrované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Séria hemodialyzátorov, aké použili v Chorvátsku, sa na Slovensku nepoužíva. Špeciálny zdravotnícky materiál firmy Baxter, ktorý je registrovaný uvedeným ústavom, sa používa len pri určitom type dialýzy, má svetovú úroveň a doteraz v súvislosti s jeho používaním nezaznamenali žiadne komplikácie ani v SR, ani v iných krajinách.
Ministerstvo však vo všetkých štátnych aj súkromných zdravotníckych zariadeniach preverilo dialyzačné pracoviská, aby zistilo, či používajú hemodialyzátory firmy Baxter. Kontrola dopadla negatívne.
*ad som NNNN