SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 26.2.2001 FAZ

Slovenská vládna koalícia sa v parlamente presadila Frankfurt/Viedeň 26. februára (TASR) - Slovenská vládna koalícia zvládla svoju doteraz najväčšiu zaťažkávaciu skúšku - v piatok večer koaliční poslanci schválili vládnymi stranami predložený balíček 85 zmien doterajšej Ústavy SR, konštatuje v dnešnom vydaní nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Slovenský prezident Rudolf Schuster, pokračujú noviny, zdôraznil význam ústavných zmien pre integráciu Slovenska do NATO a Európskej únie, zároveň však vyjadril poľutovanie nad nedostatočnou spoluprácou vlády a opozície v tejto zásadnej otázke. Pozitívne hodnotenie výsledku hlasovania prišlo aj z Európskej komisie, ktorej hovorca uviedol, že teraz sú splnené konštitučné predpoklady pre prispôsobenie slovenského práva k právu únie.

Skryť Vypnúť reklamu

Dlhotrvajúca parlamentná rozprava o novele ústavy však podstatne zaťažila aj vzájomné vzťahy koaličných strán, upozorňuje nemecký denník. Strana maďarskej koalície (SMK) nepresadila zmenu preambuly, kresťanskí demokrati zasa stroskotali so zámerom zakotviť v ústave zákaz interrupcií.

Rakúsky denník Der Standard upozorňuje, že novelizovaná ústava okrem iného vytvára základňu pre nové územnosprávne členenie krajiny, pričom predpokladá vytvorenie regiónov s politicky voleným zastúpením podľa vzoru väčšiny členských krajín únie. Háklivá otázka, či budúce hranice týchto nových celkov budú usporiadané tak, aby na juhu Slovenska vznikol prevažne maďarský región, však bola predbežne odložená.

Beztak hlboká priepasť medzi slovenskou vládou a opozíciou, dodáva rakúsky denník, sa teraz zdá byť neprekonateľnejšia než kedykoľvek predtým. Do popredia debaty sa dostali nacionalistickí zástancovia tvrdej línie, ktorí varujú pred tým, že Maďari na juhu Slovenska by získali kontrolu nad slovenskou pitnou vodou a slovenské deti by tak ako v 19. storočí opäť boli prinútené navštevovať maďarské školy, uzatvára rakúsky denník.

Skryť Vypnúť reklamu

rk žab Vyšetrovací sudcovia sa môžu priamo pozrieť na úlohu ZŤS OSOS v afére Angolagate Paríž 26. februára (TASR) - Francúzski vyšetrovací sudcovia Philippe Courroye a Isabelle Prévost-Desprezová sa budú môcť priamo pozrieť na presnú úlohu slovenskej zbrojárskej spoločnosti ZŤS OSOS, ktorú fakticky riadili Pierre-Joseph Falcone a Arkadij Gajdamak, v afére predaja zbraní do Angoly v rokoch 1993-94, píše v dnešnom čísle denník Le Monde.

Vyšetrovací sudcovia zároveň budú môcť pokračovať vo vyšetrovaní finančných tokov, ktoré umožnil kontrakt na predaj zbraní do Angoly, podpísaný v novembri 1993 v Paríži prostredníctvom spoločnosti Brenco France. V predaji zbraní zohráva úlohu aj syn bývalého francúzskeho prezidenta Jean-Christophe Mitterrand, stíhaný za "spoluúčasť na predaji zbraní a prechovávanie a zneužitie spoločenského majetku". Sudcovia môžu pokračovať v skúmaní kauzy po tom, ako komora vyšetrovania odvolacieho súdu v Paríži 23. februára prekvapujúco zamietla prakticky všetky požiadavky prokuratúry na anulovanie vyšetrovania vo veci nezákonného predaja zbraní v afére predaja zbraní do Angoly, nazývanej aj Falconova aféra. Jej hlavnými protagonistami sú obchodník so zbraňami Pierre Joseph Falcone a jeho spoločník pôvodom z bývalého ZSSR Arkadij Gajdamak. Komora vyšetrovania odvolacieho súdu potvrdila opodstatnenosť postupu vyšetrovacích sudcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Advokáti protagonistov predaja zbraní do Angoly požadovali anulovanie všetkého, čo vyšetrovací sudcovia už dosiahli, lebo - podľa advokátov - nerešpektovali dekrét z roku 1939. Podľa neho sa vyšetrovanie a stíhanie za predaj zbraní môže začať vtedy, keď "podajú sťažnosť kompetentní ministri obrany, vojny, námorníctva, letectva alebo financií". Túto požiadavku vyšetrovací sudcovia nesplnili, lebo v novembri 2000 dostali pridelenú obžalobu zameranú najmä na predaj zbraní. Generálna prokuratúra 12. januára pri riešení sťažností advokátov protagonistov predaja zbraní pripustila, že sa vyskytol nedostatok, následkom ktorého sa mohla anulovať veľká časť prípadu. Preto prokuratúra požiadala súd, aby "odstránil zo spisu každú zmienku o predaji zbraní".

Skryť Vypnúť reklamu

Komora vyšetrovania odvolacieho súdu neprihliadla na požiadavku generálnej prokuratúry. Oprela sa o sťažnosť, ktorú 16. júna 2000 podalo vedenie parížskeho daňového úradu na Pierra Falcona: táto sťažnosť prišla podstatne skôr, ako bola v novembri 2000 pridelená obžaloba proti Falconovi. Daňový úrad podal na Falcona sťažnosť za nepriznanie daní, spojené s "utajenou činnosťou" predaja zbraní.

Ministerstvo obrany podalo 25. januára sťažnosť vo veci predaja zbraní do Angoly, aby sa nemuselo čakať na rozhodnutie komory vyšetrovania odvolacieho súdu. Tým, že ministerstvo obrany podalo sťažnosť za "nezákonný predaj zbraní", vyšetrovací sudcovia mali možnosť pokračovať vo vyšetrovaní. V piatok 23. februára vo veci rozhodla aj komora vyšetrovania odvolacieho súdu, uzatvára denník Le Monde.

Skryť Vypnúť reklamu

Falconovi advokáti už v piatok oznámili, že proti rozhodnutiu komory podajú zmätočnú sťažnosť.

V spojitosti s Falconovou aférou, nazývanou aj Angolagate, sa koncom roka 2000 a začiatkom roku 2001 vo francúzskej tlači spomínal aj slovenský podnik ZŤS OSOS. V ďalších materiáloch a ani v sobotňajšom čísle denníka Le Figaro, sa slovenský podnik nespomínal, ale uvádzalo sa, že Falcone je stíhaný za predaj zbraní z bývalého ZSSR za vyše 500 miliónov dolárov.

Arkadij Gajdamak, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač, žije v Izraeli. Pierre Falcone je od 1. decembra 2000 vo väznici vo Fleury-Mérogis pri Paríži. Nateraz je to jediný protagonista aféry, ktorý je vo väzbe.

roi pel Die Welt: Vyriešenie rómskej problematiky sa nestane podmienkou integrácie Berlín 26. februára (TASR) - Doliny východoslovenského Braniska sú na prvý pohľad idylické - riečka Malá Svinka, plytká a necelý meter široká, sa hadí lúkami, na jej brehoch sa hrajú deti. V lete roku 1997 však riečka priniesla smrť pre 50 obyvateľov dediny Jarovnice: výdatné dažde spôsobili prívalovú vlnu, šesť metrov vysokú a 50 metrov širokú, rekapituluje v dnešnom vydaní nemecký denník Die Welt v úvode rozsiahleho článku o rómskej problematike na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Tri a pol roka po tejto apokalypse, konštatujú noviny, sa v Jarovniciach ohlásila návšteva: slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a komisár Európskej únie pre otázky rozšírenia Günter Verheugen, ktorý sa na Slovensku tri dni zaujímal o situáciu rómskej menšiny.

Na obyvateľov obce návšteva priveľký dojem neurobila - v posledných rokoch "ich už bolo mnoho, mnohé aj nasľubovali, máločo však dodržali", posťažoval sa Dezider Lacko, poslanec miestneho zastupiteľstva a vážený vajda tunajších Rómov.

Od katastrofy sa skutočne máločo zmenilo, väčšina z 3000 obyvateľov ešte stále žije v dočasných štátnych obydliach. Žije pritom nie je správny výraz - na ploche dva krát tri metre štvorcové sa tlačia až osemčlenné rodiny. Kto to nevydržal, dal dohromady vlastnú chatrč. Väčšina z nich stojí priamo na brehu riečky, ako by záplavy nikdy neexistovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Jarovnice sú mimoriadne tragickým prípadom, všeobecne však životné podmienky Rómov na Slovensku nie sú oveľa lepšie: v krajine existuje takmer 600 takýchto rómskych osád, žije v nich asi 125.000 ľudí. Z celkovo 75.000 dospelých vzdelanie absolvovalo len 6000, pritom je však iba 2000 zamestnaných. Miera nezamestnanosti dosahuje 97 percent, dospelí žijú zo sociálnej pomoci a prídavkov na deti - tieto peniaze však často míňajú za alkohol.

Celkovo sa počet Rómov na Slovensku odhaduje na 500.000, čo je desatina obyvateľstva. Koncentrácia rómskej menšiny je tak v krajine pod Tatrami najvyššia na svete. Premiér Dzurinda tieto čísla pozná - pochádzajú totiž z analýzy jeho poverenca pre rómsku otázku. "Ak nám Pánboh najvyššiu koncentráciu Rómov nadelil, musíme sa s ňou aj vyrovnať," tvrdí premiér.

Skryť Vypnúť reklamu

Verheugen túto dobrú vôľu uznal: "Táto vláda robí všetko, čo je v jej silách. Očakávame však skutočnú stratégiu na riešenie rómskej problematiky, ktorá by mohla byť príkladom aj pre okolité krajiny. Predovšetkým treba odstrániť predsudky voči tejto menšine."

Posledná veta komisára mohla byť adresovaná aj obyvateľom západnej Európy. Po návšteve na Slovensku Verheugen lepšie než kedykoľvek predtým vie, aký problém si EÚ v podobe Rómov pri rozšírení smerom na východ nakladá na plecia: v Rumunsku ich žije 1,5 milióna v najbiednejších podmienkach, v Bulharsku a Maďarsku po 750.000, v bývalej Juhoslávii pol milióna a v Česku asi 200.000.

Západné štáty sa doteraz pred migračnými vlnami napríklad slovenských Rómov uzatvárali znovuzavádzaním vízovej povinnosti. V novej Európskej únii s plným právom voľného pohybu pre všetkých občanov to však už nepôjde. Napriek tomu: vyriešenie rómskeho problému pred prijatím spomínaných kandidátskych krajín Verheugen v skutočnosti neočakáva a riešenie sa ani nemá stať podmienkou integrácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Na návštevu Slovenska však komisár neprišiel s prázdnymi rukami, i keď desať miliónov eúr je len kvapkou v mori, uzatvára Die Welt.

rk ed V Sofii sa rokuje o vplyvoch na životné prostredie presahujúcich hranice Sofia 26. februára (TASR) - Delegácia SR pod vedením ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa sa v bulharskej Sofii zúčastňuje na 2. schôdzke strán Dohovoru EHK OSN o hodnotení vplyvov na životné prostredie presahujúce štátne hranice. Dohovor bol podpísaný 25. februára 1991 vo fínskom meste Espoo.

Cieľom dohovoru je zavedenie princípu posudzovania vplyvov na životné prostredie do vnútroštátnej legislatívy jednotlivých štátov a umožnenie iným krajinám zasiahnuť presne určeným spôsobom do prípravy činností, ktoré sa vykonávajú mimo ich územia a môžu mať nežiaduci dopad na ich životné prostredie.

Skryť Vypnúť reklamu

Bývalá ČSFR podpísala Dohovor v Espoo 20. augusta 1991 po predchádzajúcom súhlase oboch republík s výhradou ratifikácie, nakoľko v tom čase neboli na plnenie záväzkov vyplývajúcich z tohto dohovoru vytvorené podmienky. Po rozdelení ČSFR prešli záväzky na SR. Slovenská republika ratifikovala dohovor 18. novembra 1999 a 17. februára 2000 vznikla pre SR povinnosť plniť z neho vyplývajúce záväzky. SR sa aktívne zúčastňuje na zasadnutiach signatárov Dohovoru z Espoo a aj na všetkých sprievodných podujatiach.

Prvá schôdza strán dohovoru sa konala v máji 1998 v nórskom Osle za účasti zástupcov Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR vo funkcii pozorovateľa. Na 2. schôdzi v Sofii sa SR zúčastňuje po prvý raz ako strana dohovoru. Zasadanie sa koná na úrovni ministrov a prebiehať bude podľa schváleného programu.

Skryť Vypnúť reklamu

Na záver 2. schôdze strán Dohovoru EHK OSN o hodnotení vplyvov na životné prostredie presahujúcich štátne hranice prijmú Sofijskú ministerskú deklaráciu pripomínajúcu 10. výročie podpísania dohovoru a významné úspechy dosiahnuté za desať rokov jeho existencie.

TASR o tom dnes informovala hovorkyňa MŽP SR Katarína Kubíková.

kr pel Edita Gruberová zožala ovácie po koncerte v Hamburgu Hamburg 26. februára (TASR) - Ováciami pre slovenskú opernú divu Editu Gruberovú sa skončila v nedeľu večer v Hamburskej štátnej opere koncertná prezentácia opery Gaetana Donizettiho Roberto Devereux.

Nadšené publikum po skončení Donizettiho lyrickej tragédie o láske, žiarlivosti a zrade na dvore anglickej kráľovnej Alžbety I. nešetrilo aplauzom postojačky. Súčasne ocenilo aj Gruberovej partnerov - španielskeho tenoristu Josého Brosa, ruského barytonistu Vladimira Černova a mezzosopranistku Petiu Petrovovú.

Skryť Vypnúť reklamu

Operu Roberto Devereux, ktorej tóny zazneli v severonemeckom meste po takmer štvrťstoročí, napísal autor v období 1836-37, dva roky po slávnom diele Lucia di Lammermoor.

Špičková koloratúrna sopranistka súčasnosti Edita Gruberová interpretovala part starnúcej kráľovnej Alžbety, ktorá nechala sťať neverného milenca - podobne ako v roku 1999 titulnú úlohu iného Donizettiho diela Anna Bolenová - s mimoriadnou hlasovou bravúrou a dramatickou hĺbkou.

Koncertné prevedenie opery sa vydarilo aj vďaka dôstojnému výkonu partnerov Gruberovej. Kritici mali mierne výhrady iba voči výkonu sprievodného telesa pod taktovkou Friedricha Haidera z Rakúska.

3 le ed Muzikálom Beatles vyvrcholí festival slovenských divadiel v Prahe Praha 26. februára (TASR) - Muzikálom Beatles Daniela Heviera s originálnymi piesňami skupiny The Backwards dnes vyvrcholí šiesty ročník festivalu Slovenské divadlo v Prahe 2001, ktorý odštartoval 18. februára v pražskom Divadle Bez zábradlí. Festival slovenských divadiel sa stretol s obrovským úspechom u českého publika a všetky predstavenia boli beznádejne vypredané už týždeň vopred.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvé dve predstavenia úspešného Hevierovho muzikálu Beatles uviedla bratislavská Nová scéna na doskách pražského divadla ABC už v nedeľu. Českí diváci mohutným potleskom ocenili výkony štvorice mladých hudobníkov z Košíc, ktorí v roku 1998 zvíťazili na svetovom Beatlefeste v New Yorku a v ich podaní na javisku ožili piesne legendárnych Beatles.

"Obecenstvo šalelo, festival muzikálom vygradoval," uviedla pre TASR Hana Sládková z Divadla Bez zábradlí, ktoré je organizátorom festivalu. Všetky predstavenia slovenských divadiel sa podľa nej stretli s obrovským úspechom a celá akcia mala vynikajúci ohlas.

Festival slovenských divadiel odštartovalo predstavenie čiernej komédie súčasného anglického dramatika Simona Graya Na konci hry v podaní hercov Malej scény Slovenského národného divadla (SND), ktoré zožalo vytrvalý potlesk. Veľkému úspechu sa v Prahe už tradične tešilo Štúdio S s hrou Jubileum v podaní Milana Lasicu a Júliusa Satinského, ktorí pobavili publikum výberom svojich humorných scénok.

Skryť Vypnúť reklamu

Českým divákom sa ďalej predstavili herci Štátneho divadla Košice so slávnou renesančnou komédiou Carla Goldoniho Sluha dvoch pánov, Radošinské naivné divadlo s trpkou komédiou Súpis dravcov Stanislava Štepku, alebo Divadla SNP Martin so sentimentálnou komédiou o živote a smrti jedného darebáka z predmestia Frajer.

V Prahe minulý týždeň nechýbala ani jedna z festivalových stálic, bratislavské divadlo Astorka Korzo ď90 s divadelnou adaptáciou oscarového filmu Obchod na korze. Okrem klasických divadiel v sobotu v priestoroch kaviarne Divadla Bez zábradlí vystúpilo aj bratislavské divadlo GunaGu s hrou Děfčátko, ktorá je z dvoch tretín improvizáciou a každé predstavenie je originálne.

V Prahe od 18. do 26. februára vystúpilo celkovo osem slovenských divadiel z Bratislavy, Martina a z Košíc v 13 predstaveniach. Nad prehliadkou prevzali záštitu premiéri ČR a SR Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda, primátori Prahy a Bratislavy - Jan Kasl a Jozef Moravčík. Okrem Divadla Bez zábradlí, ktoré sa už teší na ďalší ročník festivalu, sa na organizácii prehliadky podieľali aj Občianske združenie ADRIA a Slovenský inštitút v Prahe.

Skryť Vypnúť reklamu

(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) ed V Paríži otvoria výstavu slovenského fotografa Petra Župníka Paríž 26. februára (TASR) - Výstavu popredného slovenského fotografa Petra Župníka otvoria tento týždeň v parížskej galérii Le Pont Neuf. Galéria Le Pont Neuf patrí rovnomennej asociácii, ktorej predsedníčkou je manželka prezidenta Francúzskej republiky Bernadette Chiracová. Od 27. februára do 27. apríla tohto roku tu budú vystavené fotografie zo série Malé veľké veci, ktorú autor neustále dopĺňa.

Výstavu slávnostne otvoria v utorok za prítomnosti mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca SR Vladimíra Valacha.

Peter Župník, narodený v roku 1961, od roku 1995 žije a tvorí v Paríži. Študoval na FAMU v Prahe. Jeho fotografie sú zastúpené v zbierkach viacerých európskych i amerických múzeí, ako napr. Centrum Georgea Pompidoua v Paríži, Musée dďElysée v Lausanne, či The museum of Fine Arts v Houstone.

Župníkove fotografie sú vždy obrazom života, ktorý autor práve prežíva. Tvorí do určitých celkov a neraz sa stáva, že ich časom dopĺňa. Malé veľké veci sú jedným z nich. Na dokončenie diela používa autor jemnú domaľbu, ktorá, ako sám tvrdí, mu pomáha naplniť predstavy o konečnej podobe snímky. Hľadá dokonalú kompozíciu, jemné svetlo, napätie, tajomstvo veci. Župník o sebe hovorí, že pracuje pomaly. "Ctím si čas, ktorý spravodlivo rozoznáva, čo je dobré," tvrdí. Nehľadá krásu tam, kde je hneď viditeľná. Podľa neho fotografia zastavuje čas a obyčajné veci sa menia samy na niečo iné, než sú, pracuje v nich naša fantázia, stačí sa na ne len lepšie pozrieť.

(spolupracovníčka TASR Lýdia Riboustová) kr ed Ministri zahraničných vecí EÚ podpísali Zmluvu z Nice Nice/Brusel 26. februára (TASR) - Ministri zahraničných vecí 15 členských krajín Európskej únie podpísali dnes vo francúzskom Nice novú zmluvu, ktorá prispôsobuje fungovanie európskych inštitúcií prijatiu nových členských krajín a po formálnej stránke tak umožňuje rozšírenie EÚ.

Hneď ako Zmluvu z Nice ratifikujú parlamenty členských krajín a vstúpi do platnosti, nebude na strane EÚ brániť rozšíreniu žiadna inštitucionálna prekážka. Pre Slovensko stanovuje zmluva 13 poslancov v Európskom parlamente, sedem hlasov v Rade ministrov EÚ a po deväť kresiel v Hospodárskom a sociálnom výbore EÚ a vo Výbore pre regióny.

(spravodajca TASR Robert Sermek) dem Členské štáty EÚ podpísali Zmluvu z Nice Nice/Brusel 26. februára (TASR) - Ministri zahraničných vecí 15 členských krajín Európskej únie podpísali dnes vo francúzskom Nice novú zmluvu, ktorá prispôsobuje fungovanie európskych inštitúcií prijatiu nových členských krajín a po formálnej stránke tak umožňuje rozšírenie EÚ.

Hneď ako Zmluvu z Nice ratifikujú parlamenty členských krajín a vstúpi do platnosti, nebude na strane EÚ brániť rozšíreniu žiadna inštitucionálna prekážka. Pre Slovensko stanovuje zmluva 13 poslancov v Európskom parlamente, sedem hlasov v Rade ministrov EÚ a po deväť kresiel v Hospodárskom a sociálnom výbore EÚ a vo Výbore pre regióny.

"Všetky inštitúcie EÚ sú teraz pripravené na veľké rozšírenie. Úlohou medzivládnej konferencie (ktorá pripravovala zmluvu z Nice) nebolo prebudovať architektúru únie, ale nájsť odpovede na inštitucionálne otázky potrebné pre splnenie našich záväzkov voči kandidátskym krajinám bez oslabenia únie. Tie odpovede sme našli," uviedol v prejave pred podpisom zmluvy francúzsky prezident Jacques Chirac.

Všetky európske dohody sú podľa Chiraca založené na kompromise a preto nenapĺňajú ambície všetkých. Je to však najlepšia možná zmluva za existujúcich podmienok, ktorá umožní Európe zajtrajška naďalej efektívne fungovať, obhajoval často kritizovanú zmluvu francúzsky prezident. Vyjadril nádej, že všetky členské krajiny EÚ dodržia termín na ratifikáciu Zmluvy z Nice, ktorým je 31. december 2002.

Aj predseda Európskej komisie Romano Prodi, ktorý patril k najostrejším kritikom novej zmluvy, ocenil, že dokument pripravuje EÚ na rozšírenie.

"Zmluva z Nice nám umožní pristúpiť k nasledujúcemu rozšíreniu s istotou, že disponujeme dostatočnými prostriedkami na prijatie nových členov. Na našej strane už neexistujú žiadne prekážky rozšíreniu," vyhlásil Prodi.

Na slávnostnom akte vystúpili tiež predsedníčka Európskeho parlamentu Nicole Fontainová, švédsky premiér Göran Persson a predseda francúzskej vlády Lionel Jospin. Potom začali ministri zahraničných vecí v abecednom poradí podľa krajín podpisovať Zmluvu z Nice. Ako prvý podpísal dokument šéf belgickej diplomacie Lionel Jospin, posledný pridal svoj podpis britský minister Robin Cook.

(spravodajca TASR Robert Sermek) dem USA: Situácia v oblasti ľudských práv v SR sa zlepšila Washington 26. februára (TASR) - Vláda Slovenskej republiky v roku 2000 všeobecne rešpektovala práva svojich občanov a situácia v oblasti ľudských práv sa v roku 2000 na Slovensku zlepšila, hoci v niektorých oblastiach naďalej pretrvávali problémy. Vyplýva to z výročnej správy o stave dodržiavania ľudských práv vo svete za rok 2000, ktorú dnes vydalo americké ministerstvo zahraničných vecí.

Výročná správa, vypracovaná odborom pre demokraciu, ľudské práva a prácu, obsahuje podrobné hodnotenie jednotlivých krajín a stať o Slovensku je rozdelená do niekoľkých častí, vrátane situácie v oblasti súdnych procesov, zneužívania moci, slobody tlače a prejavu, náboženských slobôd, verejných súdov, práv občanov, zaobchádzania so ženami, deťmi či národnostnými menšinami.

Podľa výročnej správy sa počas uplynulého roku na Slovensku občas vyskytli prípady, keď polícia zbila či zle zaobchádzala s rómskym obyvateľstvom, avšak celková situácia v oblasti ľudských práv na Slovensku sa vo všeobecnosti zlepšuje.

Hoci praktiky bývalej vládnej garnitúry využívať Slovenskú informačnú službu (SIS) na sledovanie politikov, novinárov a ich manželských partnerov sa podarilo takmer eliminovať, v októbri minulého roku sa objavili obvinenia, že toto sledovanie pokračuje na obidvoch stranách - tak u opozičných ako i vládnych politikov.

V oblasti médií odstránenie zastrašovania zo strany štátu eliminovalo tlak na novinárov praktizovať autocenzúru. Podľa správ mediálnych monitorov sa vládna politizácia štátnych elektronických médií na Slovensku takmer odstránila. A hoci ešte stále existuje potenciál možného politického zasahovania do činnosti Slovenskej televízie (STV) či Slovenského rozhlasu (SRo) - keďže obe inštitúcie sú závislé od vládnych dotácií - neboli hlásené žiadne hrozby represálií zo strany vlády za negatívne spravodajstvo o jej činnosti.

Výročná správa pripomína, že 17. mája 2000 slovenský parlament schválil zákon o slobodnom prístupe k informáciám, ktorý umožňuje občanom Slovenska prístup k prakticky všetkým odtajneným informáciám z úradu vlády či miestnych vládnych samospráv.

Problémom na Slovensku však aj naďalej zostáva diskriminácia a násilie páchané na ženách a hlásené boli aj prípady zneužívania detí a diskriminácia postihnutých osôb. Spoločenskej diskriminácii v krajine čelia aj etnické menšiny, najmä Rómovia, na ktorých páchajú časté útoky príslušníci hnutia skinheads. Polícia nie vždy dokázala poskytnúť adekvátnu ochranu alebo patrične vyšetriť prípady takto motivovaných útokov. Frekvencia a výskyt rasovo motivovaných útokov na rómske obyvateľstvo na Slovensku zostala podľa výročnej správy o ľudských právach počas uplynulého roku rovnaká.

Okrem útokov voči rómskemu obyvateľstvu sa na Slovensku vyskytli aj občasné incidenty s antisemitským pozadím. Pretrváva aj istá sociálna diskriminácia maďarskej národnostnej menšiny, najmä v regiónoch, kde žije malý počet predstaviteľov tohto etnika. V oblasti zneužívania žien boli počas roku 2000 hlásené prípady pašovania žien a dievčat.

Americká výročná správa o stave ľudských práv na Slovensku vyzdvihuje skutočnosť, že minulý rok začala vláda SR vyšetrovanie niektorých závažných trestných činov. Kladne tiež hodnotí skutočnosť, že vláda v roku 1999 vytvorila funkciu osobitného vládneho splnomocnenca pre rómsku otázku v Úrade podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny. Nedostatkom však je, že slovenská vláda zatiaľ nesplnila odporúčanie OSN vytvoriť národný výbor pre ľudské práva a inštitút ombudsmana.

Výročná správa pripomína, že v júni uplynulého roku Úrad podpredsedu vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny zriadil pracovnú skupinu ad hoc na preskúmanie existujúcej antidiskriminačnej legislatívy. Skupina ukončila hĺbkovú analýzu legislatívy v decembri 2000 a zistila, že hoci antidiskriminačné opatrenia v trestnom zákone sú dostatočné, je v tomto ohľade potrebné zlepšiť Občiansky zákonník a zabezpečiť celkovo efektívnejšiu implementáciu všetkých zákonov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Home (ale aj) Office
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 7. Zelená Bratislava
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 5. Ruža zmeny
 6. Úpravy automobilov pre ZŤP
 7. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 8. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 250
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 17 672
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 122
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 256
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 695
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 275
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 496
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 094
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 990
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 610
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Pribudlo 705 prípadov nákazy a ďalších šesť úmrtí (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 31 400. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 98 obetí.

Odberné miesto na nový koronavírus.
Bývalý šéf Inštitútu zdravotníckej politiky Martin Smatana.
Peter Sagan na Giro d'Italia 2020.
Cynická obluda

Terazky budeme testovať

Testovanie vraj nezvládnu zabezpečiť zdravotníci, lebo zdravotníctvo utrpelo vládou Smeru. Tak ho zabezpečí armáda.

Neprehliadnite tiež

S COVID-19 leží v nemocniciach viac ako šesťsto pacientov, pozrite si grafy

Ako sa vyvíja nákaza Covid-19 na Slovensku? Pozrite si aktuálnu mapu koronavírusu a počet nakazených v slovenských mestách.

Sudcu Trubana navrhuje stíhať jeho šéf aj predseda Súdnej rady

Dôvodom je rozhodovanie vo veci väzby obvineného Norberta Bödöra.

Sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban.

Koronavírus na Slovensku: Odhalili ďalších 705 nakazených

Infikovaných dnes na Slovensku evidujú 23 298 ľudí.

Nepovolený protest v Bratislave.